Priprava
■ PREPROSTE ČOKOLADNE KOCKE – BISKVIT. Pripravimo
vodno kopel, nad katero stopimo nadrobljeno čokolado in nakockano hladno maslo. Med občasnim mešanjem. Stopljeno mešanico ohladimo do toplega.
■ Manjši pekač premažemo z maslom in potresemo z moko. Odvečno moko otresemo.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Za temnejši preliv, kot na fotografijah, vzamemo 4 dl smetane in 300 g čokolade, 70 %. »Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja kolača. Najbolje kar čez noč.
■ Beljake stepemo v beljakov sneg. Da se na površini tvorijo čvrsti vršički, ne trdi.
■ Rumenjake in sladkor stepamo. Da dobimo gosto, bledo peno. Vmešamo toplo čokoladno masleno mešanico. Nazadnje postopoma in nežno (!) vmešamo sneg. Z lopatko / kuhalnico.
■ Testo nalijemo v pekač. Pečemo ga pribl. 20 minut. Pečen je, ko v sredo zabodemo zobotrebec, in izvlečemo suhega.
■ ČOKOLADNI PRELIV, ganaš (pripravimo med peko biskvita). Sladko smetano segrejemo tik pod vretje.
■ Čokolado nadrobimo v skledo. Prelijemo jo z vročo smetano in počakamo minuto, dve. Dobro premešamo, da dobimo gladek, dokaj tekoč preliv.
Brez skrbi zaradi precej tekočega čokoladnega preliva. V hladilniku se strdi.
■ Pečen biskvit vzamemo iz pečice. Takoj ga prelijemo s čokoladnim ganašem. Pekač in kolač ohladimo na sobno temperaturo.
■ Pekač pokrijemo s prozorno folijo. Preložimo ga v hladilnik vsaj za nekaj ur. Še bolje, čez noč.
Serviranje
Dobro ohlajen kolač narežemo na
preproste čokoladne kocke ali
čokoladne kocke z ganašem. Lahko jih okrasimo z malinami, s čokoladnimi kapljicami in z vršički mete.
Sorodni recepti
Preproste čokoladne kocke
Kuharski leksikon
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Primorska družina Zavrtanik je v Lescah ustanovila drugo slovensko tovarno čokolade. Po II. vojni je z nacionalizacijo nastala tovarna Gorenjka.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
Čokoladne kocke z ganašem
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Temno čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov. Ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane. Ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
Opozorila
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje, a ne vedno; gl.
Nezdrava črna čokolada. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne (eko) čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca ali kadmija. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Pa še v jajcih in smetani ga je veliko.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira. Margarina ni živilo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
preproste čokoladne kocke ali
čokoladne kocke z ganašem (izvirno:
čudo od čokolade) s portala
INDEXRECEPTI portala (hrv.)
■ številni različni viri
Sočne čokoladne kocke