Priprava
■ Zavremo vodo za blanširanje zelenjave. Zelenjavo očistimo; grah izluščimo. Šparglje, grah in špinačo na hitro blanširamo; šparglje nekoliko dlje. Blanširano predenemo v ledeno hladno vodo, da obdrži barvo. Nazadnje jo odcedimo in posušimo. Špinačo ožamemo in narežemo na rezance. Neolupljene bučke nastrgamo z lupilcem za zelenjavo.
■ Manjši pekač obložimo s peki papirjem. Parmezan drobno naribamo. Pečico ogrejemo na 160 stopinj.
■ Testo razvaljamo na blago pomokani delovni površini. Da lahko z njim pokrijemo dno in 2 cm robu pekača. Po testu enakomerno potresemo polovico naribanega sira. Po siru enakomerno razdelimo zelenjavo.
■ Smetano in jajci blago razžvrkljamo in blago posolimo. Mešanico nalijemo po zelenjavi, po vsem pa enakomerno potresemo preostali parmezan. Zelenjavo, še posebej špargljeve vršičke, izdatno pokapljamo z oljem.
■ Črni poper stremo in potresemo po vsem skupaj. Pekač položimo v ogreto pečico, da se jed zlato rjavkasto obarva.
Serviranje
Preprosta pita s pomladno zelenjavo je lahko topla predjed (za 6) ali lahka samostojna jed (za 2–3).
Nadomestek
■ Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z blitvo, z mladimi koprivami ali z mladimi listi rdeče pese.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom
fiore sardo s Sardinije, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Nasveti
■ Zamrznjeno listnato testo večer pred uporabo prestavimo iz zamrzovalnika v hladilnik ali pa ga odtajamo pri sobni temperaturi.
■ Pri nakupu belušev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Zelo pomembna je ploskev, kjer je bil beluš odrezan. Če po njej rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani.
■ Jed je rahla in krhka, če listnato testo med pripravo ohranimo karseda hladno. Pomeni, da ga razvaljamo, nadevamo in položimo v pečico karseda hitro.
■ Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža naj bo sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-12 cm.
Pojasnila
■ Parmezan je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo približno 550 litrov mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus, ki spominja na orehe.
■ Blanširanje je pomožni kuharski postopek, pri katerem živilo za zelo kratek čas potopimo v krop. Da ga zmehčamo, lažje olupimo, očistimo (kosti), razsolimo (šunka), da mu ohranimo barvo, ublažimo ostrino (čebula), odstranimo grenkobo (jajčevci) ipd.
Različice
■ Praviloma skoraj vsako pito lahko spečemo v več manjših modelčkih kot pitice in obratno.
Ideje
gl.
beluš (številne
ideje); bučka (številne
ideje); grah (številne
ideje); listnato testo (številne
ideje);
špinača (številne
ideje)
Opozorila
Pri grahu se začne sladkor pretvarjati v škrob tisti hip, ko ga utrgamo. Grah začne postaji moknat in trd. Zaradi tega nikoli ne kupujemo oluščenega, ampak le tistega v strokih.
Zanimivosti
Iz 1 kg stročjega graha dobimo približno 500, pri mladem grahu pa celo samo 300 g grahovih zrn.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
preprosta pita s pomladno zelenjavo (izvirno: e ine frühlingshafte gemüsequiche mit spargel, erbsen und spinat)
Susanne Zimmel, z bloga
Ziiikocht... was
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Susanne Zimmel