Priprava
■ Piščančjo osnovo zavremo skupaj s 4,8 dl vode, zavreto pustimo na toplem. Če imamo piščančje bedrne fileje, odstranimo kožo. Če imamo cela
piščančja bedrca, odstranimo koščice (gl.
video) in kožo.
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. Ingver olupimo in ga narežemo kakor čebulo. Česen pretlačimo.
■ V loncu segrejemo olje, na katerega stresemo čebulo, ingver in česen. Vse skupaj pražimo 3–4 minute, da se čebula zlato obarva. Prepraženo zalijemo z vročo razredčeno piščančjo osnovo. Dodamo meso, sol in lovorova lista, lahko tudi 3 tanka kolesca limone. Zavremo in pokrito počasi (!) kuhljamo 20 minut. En file predenemo na krožnik in skušamo meso natrgati s pomočjo dveh vilic. Če ne gre, meso položimo nazaj v lonec, juho pa kuhamo še 5 minut.
■ Peteršilj drobno do grobo sesekljamo. Meso natrgamo z vilicama in ga vložimo nazaj v juho. Juho okisamo z limonovim sokom; začnemo s pol žličke, potem pa dodajamo po okusu. Če juho obogatimo (gl.
izboljšanje), kuhane dodatke stresemo v vročo juho. Po potrebi jo dosolimo, lovorova lista pa odstranimo.
Serviranje
Preprosta piščančja juha za boljše počutje gre na mizo v ogretem jušniku ali v ogretih jušnih krožnikih/skodelicah. Vsako porcijo potresemo s sveže strtim poprom in s peteršiljem. Gl. tudi
izboljšanje.
Shranjevanje
Preprosta piščančja juha za boljše počutje se obdrži do 4 dni v hladilniku. Lahko pa pripravimo večjo količino in jo zamrznemo.
Izboljšanje
■ Piščančje bedrne fileje lahko nadomestimo s prsnimi, ki pa jih kuhamo le 15 minut.
Skupaj z mesom lahko dodamo narezan ohrovt ali drugo zelenjavo, pred koncem kuhanja pa špinačo.
■ Juho lahko izboljšamo z (riževimi) testeninami, z rižem, z manjšo pločevinko belega fižola, s kvinojo ipd. Fižol (oprhan z vodo) in kvinojo kuhamo v juhi, testenine in riž pa raje skuhamo ločeno. Tik pred serviranjem lahko vsako porcijo izboljšamo s ščepcem čilijevih kosmičev (ali s srirarčo), s sezamovimi semeni ali/in z brizgom sezamovega olja.
Nasveti
Kupujemo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino. Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Pojasnila
■ Piščančje bedrce ali bedro sta dva enakovredna kosa razkosanega piščanca, ki se držita levega in desnega boka piščanca. Piščančje bedrce delimo na zgornji del bedrca ali piščančje stegence ali stegno, in na spodnji del bedrca ali piščančjo kračko ali kračo.
■ Ingver je večletna rastlina, ki zraste do 50 cm visoko. V kuhinji uporabljamo njegove korenine, dolge do 20 cm. Ingver najlažje olupimo z žličko, s katero lupinico preprosto postrgamo.
Različice
Ideje
gl. česen (številne
ideje);
ingver (številne
ideje);
piščančje bedrce (številne
ideje);
piščančji file (številne
ideje)
Opombe
Česen ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
Opozorila
Ingverja po možnosti ne ribamo in ne sekljamo, ker pri tem izgubimo precej dragocenega soka. Raje ga z ostrim nožem narežimo na čimbolj drobne kockice ali pa ga naribamo neposredno v jed.
Zanimivosti
Ingver uvrščamo med afrodiziake, še posebej v kombinaciji z medom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
preprosta piščančja juha za boljše počutje (izvirno: feel better chicken soup)
Sylvia Fountaine, z bloga
feasting at home
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup različnih reči
trgovina