Priprava
■ PREPROSTA PARADIŽNIKOVA OMAKA. Česen olupimo.
■ Pločevinko odpremo, vsebino pa stresemo v kozico. Dodamo česen in ščepec sladkorja. Kozico pokrijemo, vsebino pa brez mešanja počasi kuhljamo 30 minut.
■ Paradižnik zmečkamo z leseno kuhalnico. Varčno ga posolimo in kuhamo še 15 minut.
■ Kozico odstavimo. Paradižniku primešamo olivno olje. Nazadnje po omaki natrgamo bazilikine lističe.
Serviranje
Topla
preprosta paradižnikova omaka je najpogosteje dodatek k testeninam (špagetom) in picam, pa tudi k različnim mesnim (vključno perutninskim in ribjim) ter zelenjavnim jedem kot so sarma, nadevane paprike, polpete in podobno.
Hladno ponudim k
dipom, mesu (z žara) in številnim drugim jedem. V zadnjem času je - zlasti v vročih poletnih dneh - vse bolj priljubljena kombinacija vročih testenin in hladne paradižnikove omake.
Shranjevanje
Kuhano paradižnikovo omako lahko v hladilniku hranimo do 7 dni, v zamrzovalniku pa do 2 meseca. Vročo lahko nadenemo v kozarce za vlaganje in shranimo kot
ozimnico; gl.
vkuhana paradižnikova omaka.
Nakup
Pri kupovanju česna izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino.
Nadomestek
Baziliko lahko izven sezone nadomestimo z baziliko v olivnem olju ali s
pestom.
Izboljšanje
Drugačen in intenzivnejši okus paradižnikove omake dosežemo z dodatkom paradižnikove mezge ali / in drobno sesekljanega posušenega paradižnika. S paradižnikovo mezgo hkrati korigiramo presvetlo barvo omako.
Pojasnila
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
Ideje
■
Improvizirajmo. V številnih različicah paradižnikove omake najdemo tudi belušno zeleno, gobe, korenček, olive, rdeče vino, slanino, zeleno papriko in druga živila. Začinjamo oziroma odišavljamo pa jo lahko tudi s cimetom, čilijem, drobnjakom, gorčičnimi semeni, kajenskim poprom, koriandrovimi semeni, lovorovimi listi, muškatnim oreščkom, origanom, pehtranom, peteršiljem, rožmarinom, timijanom in žajbljem. Seveda pa s temi dodatki to ni več preprosta paradižnikova omaka.
■ gl.
paradižnikova omaka (številne
različice)
Opombe
■ Paradižnikovo omako pripravljamo v številnih različicah. Zato zlahka pripravimo tudi kakšno povsem po svojem okusu. Gl. tudi
ideje.
■ Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, z različnimi odtenki vonja in z različno intenziteto okusa.
Opozorila
■ Katerokoli različico paradižnikove omake pripravljamo, bodimo pozorni predvsem na eno: Prevladuje naj okus zrelega paradižnika. Tudi vsi ostali dodatki so v zmernih količinah namenjeni prav temu cilju.
■ Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Viri
■ dopolnjen recept
preprosta paradižnikova omaka iz knjige
Silver Spoon,
Phaidon Press Limited, London 2005
■ številni različni viri