Priprava
■ Slive očistimo, razpolovimo in izpeškamo. Polovice še enkrat razpolovimo.
■ Klasičen pekač tanko namažemo z oljem.
■ List vlečenega testa položimo na delovno površino. S širšo stranjo proti sebi. Pokapljamo ga z oljem in potresemo z žličko sladkorja. Testo pokrijemo z drugim listom testa, ki ga enako pokapljamo in potresemo. Testo pokrijemo s tretjim listom testa. Po spodnji tretjini enakomerno razdelimo četrtino sliv. Potresemo jih z žličko sladkorja, prazen del testa pa pokapljamo z oljem. Levi in desni konec zavihamo navznoter za pribl. 2 cm. Nato testo zvijemo v zvitek, ki ga položimo v pekač.
■ Pečico ogrejemo na 180 ºC.
■ Enako pripravimo preostale 2–3 zvitke. Zvitke nazadnje poškropimo z vodo in z oljem. Pekač položimo v ogreto pečico, da se testo zlato rjavkasto obarva.
Serviranje
Topel ali hladen
preprost slivov zavitek potresemo s sladkorjem v prahu, narežemo in ponudimo.
Nadomestek
Izven sezone uporabimo zamrznjene razkoščičene slive, ki jih ni potrebno odtajati.
Izboljšanje
■ Olje nadomestimo s stopljenim maslom.
■ Zvitke pred- in med pečenjem premažemo z mešanico stopljenega masla in sladke smetane. Lahko tudi rumenjaka.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
■ gl.
ideje
Nasveti
■ Količino sladkorja prilagodimo sladkosti sliv. Pa ne pozabimo na sladkor v prahu za potresanje.
■ Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška olja, ki med pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Pojasnila
■ Pripravo jedi bistveno poenostavimo in pospešimo s kupljenim vlečenim testom. Naprodaj je v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov, gibanic in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke oziroma za kuhane jedi. Seveda pa je sladica z domačim
vlečenim testom okusnejša.
■ Slive so okrogli ali ovalni, modri, rdeči ali rumeni, sočni in zelo okusni plodovi slive (Prunus domestica, Prunus instititia). Prijeten okus sliv je posledica dobrega razmerja med sladkorji (pet različnih) in sadnimi kislinami.
■ Razlika med belim in rjavim sladkorjem je zanemarljivo majhna. Dejstvo je, da je sladkor sestavljen iz saharoze, ki jo beli sladkor vsebuje nekako 99,5 odstotka, rjavi pa 99,2 odstotka. Rjavi sladkor je le nekoliko manj prečiščen. Nekoliko bolj se razlikuje le
surovi rjavi trsni sladkor, ki je teman kot kava in se sprijema.
■ Zavitek vedno začnemo zvijati pri namazanem delu oziroma pri delu z nadevom. Na ta način dosežemo, da se pečeno testo lista, podobno kakor listnato testo.
Različice
Ideje
Improvizirajmo. Slive najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem*, kisom* (zlasti z balzamičnim*, rdečim vinskim, šampanjskim), klinčki, limonami* (lupinica, sok), pomarančami* (lupinica, sok) ali/in z vaniljo*. Odlična dodatka pa sta tudi med* (zlasti akacijev) in oreščki* (zlasti mandlji*, orehi).
gl. slive (številne
ideje);
vlečeno testo (številne
ideje)
Opozorila
Sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
Zanimivosti
■ Vlečeno testo so v Evropo domnevno prinesli Turki ob svojem pohodu nad Dunaj, leta 1683.
■ Restavracija z največjo izbiro različnih zavitkov na svetu je
Rétesház (Hiša zavitkov) v madžarski prestolnici. Zavitke sproti pripravljajo in pečejo kar pred očmi radovednih turistov. Tako jim v celoti pokažejo postopek priprave, od katerega je najbolj privlačen in zanimiv del raztegovanje listnatega testa. Testo razvlečejo tako na tanko, da je mogoče skozenj brati časopis.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
preprost slivov zavitek (izvirno: pita sa šljivama) Ane Đurđević, z bloga
PRSTOHVAT SOLI (srb., angl.)
■ številni različni viri