■ Krompir olupimo in narežemo na kocke ali krhlje. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ V posodi segrejemo olje, na katarem prepražimo sesekljano čebulo. ■ Prepraženi čebuli dodamo nakockan krompir, potem pa oboje pokrito dušimo 10 minut; vmes nekajkrat premešamo. ■ V posodi pristavimo in zavremo 3 litre vode. ■ Paradižnik v pločevinki grobo sesekljamo. ■ Dušeno zelenjavo pomokamo, premešamo in dodamo paradižnik. Zalijemo s toliko vroče vode, da prekrije krompir. Ko krompir zavre, dodamo jušno kocko (gl. nadomestek), sol in lovorov list. Golaž kuhamo še 20 minut.
Serviranje
Preprost krompirjev golaž ponudimo kot samostojno jed.
Nadomestek
Jušno kocko nadomestimo z golaževimi začimbami.
Izboljšanje
gl. nadomestek
Nasveti
■ Ko kupujemo čebulo, izbiramo trde glavice s povsem suho lupino, na plodovih pa ne sme biti znakov plesni ali kaljenja. ■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom oksidira. ■ Lovorov list jedem dodajamo na začetku kuhanja, ob koncu pa ga zavržemo.
Pojasnila
■ Pri krompirju na splošno velja, da so čvrste sorte primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa. ■ Lovorov list je eno redkih zelišč, ki je posušeno boljše kot sveže. ■ Klasične golaževe začimbe so majaron, lovorov list, (mleta) kumina in česen.
Prodiranje toplote v sredo krompirjevega gomolja je pri kuhanju vsaj še enkrat hitrejše, kot pri pečenju.
Opozorila
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo. ■ Krompir in čebula se v jedeh ujemata, v shrambi pa ne. Če ju hranimo skupaj, se oba hitreje kvarita. ■ Čebula je varovalno živilo, vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
Zdravilni učinki
(domnevni) Krompirju dajmo prednost pred kruhom, testeninami in (glaziranim) rižem. Njegova energijska vrednost je tri- do petkrat večja.
viri številni različni viri