Priprava
■ Fige očistimo, zrežemo na drobne koščke in stresemo v posodo. Prilijemo vino, kis, med in olivno olje, nazadnje pa dodamo še začimbe. Posodo pristavimo, vsebino pa zavremo in počasi kuhljamo kakih 30 minut. Da se zgosti kakor džem.
■ Kozarček za vlaganje s pokrovčkom temeljito operemo in za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80-100 °C. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov.
■ Cimet in klinčke zavržemo, vroč čatni pa nadenemo v vroče kozarčke. Kozarčke zapremo, ovijemo v veliko brisačo ali/in odejo in ohladimo.
Serviranje
Preprost figov čatni ali
figov chutney ponudimo kot namaz (lahko zmešanega s kremnim sirom) na kruh ali na
hrustljavčke. Odlična priloga k sirom ali/in pršutu, k (svinjskim)
pečenkam in k
pečenemu piščancu.
Shranjevanje
Preprost figov čatni hranimo v temnem in hladnejšem prostoru.
Izboljšanje
■ Improvizirajmo. Fige najbolje odišavljamo/začinjamo z (abecedno): črnim poprom, meto ali/ in z vaniljo.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako
00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
■ gl. ideje
Figov čatni; foto not enough CINNAMON
Nasveti
■ Pri nakupu fig smo pozorni, da so plodovi nepoškodovani. Zrela figa je mehka, blago ovenelega videza in značilne barve. Če se na njenem dnu, pri muhi, naredi medena kapljica, je to znak dobre zrelosti in kakovosti. Na rahel pritisk s prsti je mehka, a tudi po pritisku zadrži svojo obliko. Vonj je blag, če je kisel(kast), je enako neprijeten tudi okus.
■ Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, za odtenek bolj grenak okus.
■ Čatnije praviloma pripravljamo s celimi začimbami, ne s praški. Če nam okus celih začimb ne ustreza, začimbe natremo in povežemo v košček gaze. Ob koncu kuhanja zavojček preprosto zavržemo.
Pojasnila
■ Čatni (chutney) je sladko kisla začimbna priloga, pripravljena iz sadja ali/in zelenjave, ki jih skupaj s sladkorjem, kisom in začimbami skuhamo do gostote marmelade.
■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
■ Kajenski poper so istoimenski čiliji, pa tudi ostra, nekoliko sladkasta začimbna mešanica teh čilijev in gvinejskega popra (Aframomum melegueta).
Različice
gl.
čatni (številne
različice);
čatni iz suhih fig;
figov čatni ipd.
Figov čatni; foto not enough CINNAMON
Ideje
gl.
ozimnica (številne
različice)
■ Improvizirajmo. Fige najbolje* kombiniramo z (abecedno): breskvami, cimetom, cimetovo baziliko, Cointreaujem, Curaçaom, črnim poprom*, hruškami, ingverjem, jagodami, janežem, malinami*, marsalo, medom*, meto*, pomarančami*, portom*, rdečim vinom, rjavim sladkorjem, rožmarinom, sivko, šerijem, timijanom* in vaniljo*.
Opombe
■ Čatni je ljudem zelo všeč ali pa ga ne marajo, popolnoma ravnodušnega pa ne pusti nikogar. Tole ni klasičen čatni, saj ni mešanica sadja in zelenjave, pa tudi začimb je bolj malo.
■ Vsak med po določenem času kristalizira. Kristalizacija je zadnja oblika medu, ki med hkrati naravno konzervira. Ko ga želimo utekočiniti, postavimo kozarec z medom v posodo z vročo vodo.
Opozorila
■ Fige po obiranju ne zorijo več. Zato izbiramo zrele fige, ki jih prepoznamo po tem, da so mehke, celo rahlo uvele. Morebitno kislost preverimo z vohom.
■ Tudi pri nakupu kisa temeljito preberimo deklaracijo na steklenici. Police trgovskih centrov so preplavljene z umetno obarvanimi in umetno odišavljenimi kisi, proizvedenimi s pospešeno fermentacijo.
■ S količino klinčkov ne pretiravajmo, sicer postaneta vonj in okus preveč vsiljiva.
Zanimivosti
Več kot tisoč leta stara francoska beseda
vinaigre (kis) je logična zveza besed vino in kisel. Čeprav je po drugi strani res, da kisa že dolgo ne pridobivamo le iz vina.
Viri
■ dopolnjen recept
preprost figov čatni (izvirno:
chutney iz fig), Polet, september 2016
■ številni različni viri