Priprava
■ Pripravimo
vodno kopel. Tortni model (20 cm) obložimo s peki papirjem; gl.
foto strip. Pečico segrejemo na 180 stopinj. 1,2 dl vode segrejemo do toplega.
Če želiš kolač speči v manjšem modelu (18 cm) sestavine pomnožiš z 0,81. Za večji model (22 cm) jih pomnožiš z 1,21, za še večjega (24 cm) pa z 1,44.
■ ČOKOLADNI KOLAČ. Čokolado nadrobimo/sesekljamo v kotliček/skledo. Položimo ga/jo nad vodno kopel in prilijemo stopljeno kokosovo olje. Čokolado stopimo med občasnim mešanjem. Stopljeno nekoliko ohladimo.
■ Moko, kakav, pecilni prašek, sodo bikarbono in sol presejemo v skledo. Dodamo sladkor in dobro premešamo.
■ V vrčku zmešamo rastlinsko mleko, toplo vodo in limonov sok. Mešanico nalijemo na suhe sestavine. Prilijemo še stopljeno čokolado in stepemo v gladko testo. Nalijemo ga v model, tega pa prenesemo v pečico za pribl. 60 minut. Kolač je pečen, ko na sredo zapičimo zobotrebec in izvlečemo suhega.
■ Čokoladni kolač hladimo v modelu 10 minut. Nato ga zvrnemo na mrežico/rešetko in ohladimo.
■ VEGANSKI GANAŠ (pripravimo, ko je kolač že skoraj hladen). Kokosovo smetano segrejemo. Čokolado nadrobimo/sesekljamo v skledico. Ko smetana zavre, jo takoj nalijemo na čokolado. Počakamo 1–2 minuti in gladko premešamo. Ganaš ohladimo na sobno temperaturo, med hlajenjem ga nekajkrat premešamo. Da dobi teksturo mazava kreme.
■ Ohlajeni čokoladni kolač premažemo z ohlajenim ganašem. Če se je preveč strdil in ga ne moremo mazati, ga malo pogrejemo. Nad vodno kopeljo ali v mikrovalovki.
Serviranje
Preprost čokoladni kolač s čokoladno kremo, veganski potresemo s čokoladnimi ostružki. Odlično se dopolnjuje tudi z malinami, z borovnicami, z višnjami/češnjami, z robidnicami ipd.
Shranjevanje
Preprost čokoladni kolač s čokoladno kremo, veganski se ohrani 3–4 dni. V suhem, hladnem prostoru, ovit v prozorno folijo. Ali v hladilniku.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje odišavljamo z (abecedno): cimetom, karamelom, kavo, z meto ali/in z vaniljo.
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj.
■
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
Nasveti
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
■ Kokosovo smetano dobimo tako, da kokosovo mleko položimo v hladilnik za nekaj ur. Brez potresanja. Izbiramo kokosovo mleko z visoko vsebnostjo kokosa in s čim manj stabilizatorjev. Kokosovo mleko se v tem času loči na gosto kokosovo smetano in na redko kokosovo vodo. Slednjo lahko koristno uporabimo pri pripravi
zmešančkov, smutijev.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje); kokosova smetana (številne
ideje)
Opombe
Kokosova maščoba je enotno ime za tekoče kokosovo olje in za kokosovo maslo. To je olje, ki se pri temperaturi pod 23 °C strdi. Kokosovo olje proizvajajo iz mesa zrelih kokosovih orehov. Kupujmo ekstra deviško kokosovo olje, ki ima bolj značilen okus po kokosu. Vsebuje pa tudi več hranilnih snovi.
Opozorila
Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Firma
van Houten je l. 1828 patentirala prešo za kakavovec, ki je omogočala mletje v najfinejši prah. Iz tega so sprva pripravljali
vročo čokolado, kakršno poznamo še danes.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
preprost čokoladni kolač s čokoladno kremo, veganski (izvirno: super easy vegan chocolate cake)
Katarina Cermelj, z bloga
THE loopywhisk
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Katarine Cermelj