Priprava
■ Pripravimo
vodno kopel ali pa čokolado preprosto stopimo v mikrovalovki. V manjšo skledico, ki jo položimo nad soparo, nadrobimo čokolado. Počasi jo stopimo med občasnim mešanjem.
■ Tortni model (15 cm) tanko namažemo z maslom. Pečico segrejemo na 220 stopinj.
■ Stopljeni čokoladi primešamo maslo, moko, sladkor in sol. Rumenjaka premešamo in jih vmešamo v čokoladno zmes. Beljaka stepemo v beljakov sneg, pri katerem se tvorijo mehki vršički. Sneg nikakor ne sme biti trd oziroma čvrst. Nežno, a hitro ga vmešamo k ostalim sestavinam.
■ Testo nalijemo v pomaslen model, ki ga položimo v ogreto pečico za kakih 10 minut. Da je kolač ob robi videti pečen, na sredini pa je še vedno blago tekoč. Pečico ugasnemo, vratca pa pripremo z ročajem kuhalnice. Kolač ohladimo do toplega v pečici.
■ PRILOGA.
Crème fraîche gladko zmešamo s sladkorjem. Hladno sladko smetano stepamo, da se začnejo tvoriti mehki vršički. Polovico stepene smetane nežno, s kuhalnico vmešamo v
crème fraîche . Nazadnje enako vmešamo še preostalo stepeno smetano. Smetano pokrijemo s prozorno folijo in jo položimo v hladilnik.
■ Ohlajeni kolač zelo nežno (!) vzamemo iz modela.
Serviranje
Ohlajen
preprost čokoladni kolač potresemo s sladkorjem v prahu. Skozi gosto cedilo. Nato ga narežemo in razdelimo na desertne krožnike. Ohlajeno smetano iz hladilnika na hitro stepemo in ponudimo h kolaču. Da si z njo postreže vsak sam.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Po kakovosti jim konkurirata tudi italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Sladice, pripravljene s čokolado, so še okusnejše, če čokoladi oziroma testu dodamo nekaj kapljic čokoladnega likerja.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■
Crème fraîche je francoski mlečni proizvod iz pasteriziranega kravjega mleka. Sladki smetani dodajo mlečno kislinsko bakterijo, ki smetano zgosti, hkrati pa ji da značilen oster okus brez kislosti.
Crème fraîche je naprodaj tudi v večjih trgovskih centrih po Sloveniji.
Različice
Ideje
čokolada (številne
ideje)
Opombe
Čokolada med drugim vsebuje triptofan, ki sodeluje pri proizvodnji živčnega prenašalca serotonina. Počasno topljenje čokolade na jeziku vzbuja izločanje endorfina (naravni
hormon sreče). Ki ga telo proizvaja med seksom. Vsebuje pa tudi feniletilamin. Snov v možganih (posebej pri zaljubljenih), ki se pretvarja v dopamin v središču za zadovoljstvo. Delu možganov, v katerem doživljamo tudi orgazem.
Zanimivosti
■ Za čokolado po svetu letno zapravimo več kot 7 milijard evrov. Večino zneska za škodljive, dobro promovirane mlečne čokolade. Ki na 100 g vsebujejo kar 58 % sladkorja. Povprečna poraba je pribl. 5,4 kg čokolade na osebo.
■ Firma
van Houten je leta 1828 patentirala prešo za kakavovec, ki je omogočala mletje v najfinejši prah. Iz tega so sprva pripravljali
vročo čokolado, kakršno poznamo še danes.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
preprost čokoladni kolač (izvirno: Evelyn Sharpe’s chocolate cake), z bloga
The Tart Tart!
■ številni različni viri