Priprava
■ Iz peki papirja izrežemo trikotnik, ki je šablona za izrezovanje testene jelke.
Zamrznjeno listnato testo večer pred uporabo prestavimo iz zamrzovalnika v hladilnik. Ali pa ga odtajamo pri sobni temperaturi.
■ Prvi list razvaljanega testa položimo na blago pomokano kuhinjsko desko. Izrežemo trikotnik po zarisani šabloni. Testo premažemo s kremo z jurčki in tartufi. Ali s kakšno podobno. Po kremi položimo rezine lososa.
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Iz drugega lista testa izrežemo podoben trikotnik, kot prvič. Na podoben način. Položimo ga na premazanega in obloženega. Po obeh straneh zarežemo trakove z ostrim nožem. Ki simbolizirajo veje. Vsak trak zavrtimo okoli svoje osi.
■ Iz ostankov testa oblikujemo deblo, zvezdico za na vrh jelke in poljubne okraske. Zvezdice, srčke ipd.
Premaz in obloga sta lahko slana ali sladka. Kdor želi poenostaviti, izpusti »rezanje vej«. Rob prvega trikotnika premažemo z vodo in na nadevane zalepimo drugega.
■ Jajce blago stepemo, s stepenim pa premažemo našo jelko. Potresemo jo z izbranim posipom. Jelko prenesemo v pekač. Dodamo izrezano steblo in okraske. Jelko pečemo, da se po vrhu lepo obarva.
Serviranje
Praznična jelka iz maslenega testa ni le praznični okrasek. Je tudi zelo okusna.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Prekajen losos (
smoked salmon) sodi med najokusnejše in najbolj iskane svetovne delikatese. Še posebej ulovljen na trnek v kateri od najčistejših škotskih, irskih ali norveških rek.
■ Rdeči poper za razliko od belega, črnega in zelenega, ni plod poprovca. Ampak drevesa, ki je doma v Braziliji, imenujejo ga tudi
brazilski poper.
Opozorila
Pečeno listnato testo je rahlo in krhko, če ga med obdelavo ohranimo karseda hladnega. S čim krajšim razmakom med začetkom priprave in začetkom peke. Jedi z listnatim testom so najboljše sveže pečene.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept praznična
jelka iz maslenega testa ali
smrečica iz listnatega testa, kremnega namaza in prekajenega lososa (izvirno:
bor od lisnatog tijesta)
Mateja Krvarić, z bloga
uvijek gladna (hrv.)
■ številni različni viri
Mateja Krvarić