Priprava
■ Zelje razpolovimo in odstranimo trdo sredico. Preostalo zelje tanko narežemo. Česen drobno sesekljamo. Čebulo razpolovimo in tanko narežemo.
Če nimamo velike ponve, zelje prepražimo v dveh etapah. Med praženjem ga najlažje mešamo s pomočjo kuhinjski klešč (za testenine).
■ V veliki ponvi segrejemo olje in ghi. Dodamo čebulo, ki jo počasi pražimo minuto, dve. Da se začne mehčati. Dodamo sesekljan česen in premešamo. Da zadiši. Naposled dodamo narezano zelje. Vse skupaj počasi pražimo 12–15 minut, da se zmehča in karamelizira. Občasno ga premešamo.
Ghi lahko nadomestimo z mešanico 1 žlice oljčnega olja in 15 g masla. Ghi je boljša izbira, ker ima visoko točko dimljenja. Ostane pa priokus po maslu.
■ Sestavine v ponvi začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Tik pred koncem praženja.
Serviranje
Slastno karamelizirano
praženo zelje ali
sotirano zelje ponudimo k piščancu, k svinjini ali k jagnjetini (zarebrnice na žaru, pastirska pita). Porcija prikuhe vsebuje pribl. 80 kalorij.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Zelje razvrščamo glede na letni čas na pomladne, poletne, jesenske in zimske sorte. Zimsko belo zelje je pri nas najbolj razširjeno. Ohranja se najdlje in je zato najboljše za shranjevanje. Ima zbito glavo s hrustljavimi listi in je posebno prikladno za rezanje in ribanje. Uporabljamo ga za zeljno solato, za jedi iz svežega zelja in za kislo zelje.
Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevci, cvetača in sladki krompir.
■
Improvizirajmo. Zelje najbolje* začinjamo z (abecedno): brinovimi jagodami, čebulo, česnom, hrenom, gorčico, ingverjem, jabolčnim kisom*, kisom (jabolčni, šampanjski, šerijevim, vinskim), koprom, koriandrom, kumino*, limetami (sok), limonami (sok, lupinica), muškatnim oreščkom, peteršiljem, poprom (črni, beli), sezamom (olje, semena) ali/in s sojino omako.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ Sotiranje (
saute) je različica praženja pri visoki temperaturi. Zelenjava se med praženjem na prijema, če najprej segrejemo prazno posodo. V segreto pa dodamo maščobo in sesetavine, ki jih želimo pražiti. Tudi praženje je bolj enakomerno.
Zelje med praženjem najlažje mešamo s kuhinjskimi kleščami
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
praženo zelje ali
sotirano zelje (izvirno:
sautéed cabbage)
Lisa Bryan, z bloga
DOWNSHIFTOLOGY
■ številni različni viri
Lisa Bryan