Priprava
■ Stebelce primemo pri dnu, z drugo roko pa na sredini. Zapogibamo ga, da poči. Spodnji del uporabimo za
zelenjavno osnovo, za zalivanje špargljeve rižote, kot dodatek vodi za kuhanje testenin s šparglji, kot nadomestek dela vode za zalivanje špargljevih juh ipd. Podobno pripravimo vse šparglje. Ali pa celemu šopku odrežemo 2,5–5 cm spodnjega dela stebelc. Glede na to, kako mlada so.
Spodnji del špargljev odrežemo, še bolje, odlomimo pri olesenelem delu
Jed lahko izboljšamo z naribanim parmezanom, z nakockano slanino (prepraženo s česnom) ali/in s (panko) drobtinami. Gl. tudi Kuharski leksikon.
■ Ponev segrejemo pri srednji temperaturi. V njej stopimo maslo. Česen pretlačimo ali drobno sesekljamo. Prepražimo ga na maslu, da blago porjavi. Tedaj dodamo šparglje, ki jih na hitro prepražimo. Vmes jih nežno premešamo z lopatico ali s kuhinjskimi kleščami. Da se jih oprime česen.
■ Šparglje začinimo s soljo in z malo sveže mletega belega popra. Če se odločimo za limonov sok, ga dodamo brizg ali dva. Ko šparglje prepražimo
na zob, al dente, jih takoj odstavimo.
Serviranje
Praženi šparglji na hitro so delikatesna priloga k lososu, škampom, piščancu in mesu.
K špargljem ponudimo mirno, polsuho, manj aromatično belo vino (pinot ali chardonnay npr.). Izbor vina je odvisen tudi od drugih sestavin jedi.
Najboljši del špargljev so nežni vršički
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Pri nakupu belušev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Zelo pomembna je ploskev, kjer je bil beluš odrezan. Če po njej rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani
Porcija jedi vsebuje pribl. 90 kalorij.
■ Zelene šparglje lahko nadomestimo z belimi. Ti so ista rastlina, le da jih porežejo, preden pokukajo iz zemlje. Da jih sonce ne obarva s fotosintezo. Beli so bolj nežni, manj grenki in dražji.
Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
■ Zelene šparglje najbolje* kombiniramo/začinjamo z (abecedno): česnom,
dijonsko gorčico, gobami (mavrahi),
holandsko omako, jajci* in jajčnimi jedmi* (omlete, poširana, trdo kuhana), kisi (rdeči in beli vinski), koprom, limonami* (lupinica, sok), maslom, olivnim oljem*, osnovami (piščančja, zelenjavna), pehtranom, peteršiljem, poprom* (beli, črni), porom, siri (
chèvre, fontina, kozji,
münster, parmezan*, pekorino*, skuta), sladka smetana (polnomastna), solatnimi prelivi (gorčični, šerijev) ali/in s šalotko.
Opozorila
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
praženi šparglji na hitro (izvirno:
sauteed asparagus)
Bee Yinn Low, z bloga
RASA MALAYSIA
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Bee Yinn Low
Bee Yinn Low