Priprava
■ PRAŽENE ŠITAKE. Gobe očistimo s papirnato brisačo. Bete zavržemo, klobučke pa narežemo na za grižljaj velike koščke.
■ Čebulo narežemo na karseda tanke lističe. Ali pa jo sesekljamo.
Jed lahko nazadnje izboljšamo; gl. kuharski leksikon (Šitake najbolje* začinjamo…).
■ V (litoželezni) ponvi segrejemo olje pri srednji temperaturi. Na segretega stresemo gobe in čebulo. Oboje pražimo 5-10 minut med pogostim mešanjem.
■ Zdravo zelenje mlade čebule narežemo na kolesca. Peteršilj drobno do grobo sesekljamo, kakor nam je ljubši.
■ Prepražene gobe začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Pražimo jih še 3–5 minut med mešanjem. Da vsa tekočina izpari.
Porcija jedi vsebuje pribl. 425 kalorij.
■ V ponev stresemo mlado čebulo in peteršilj. Premešamo in odstavimo.
Serviranje
Pražene šitake so odlična prikuha k zrezkom in k piščancu. Če nanje čisto nazadnje ubijemo kakšno jajce in premešamo, dobimo samostojno jed.
Shranjevanje
Jed se ohrani do 3 dni v nepredušno zaprti posodi v hladilniku. Čeprav je hitro pripravljena in je ni smiselno kuhati na zalogo.
Sorodni recepti
Pražene šitake
Kuharski leksikon
■
Šitake (tudi shiitake; Lentinus edodes) so ene najbolj priljubljenih (gojenih) užitnih gob na svetu. Izvirajo iz Vzhodne Azije. So vitke in rjave, imajo neužiten, žilav bet. Pred pripravo ga izpulimo. Na Japonskem in Kitajskem jih gojijo že stoletja. Naprodaj so sveže in posušene. Užitne so presne, a je njihov okus opazno izrazitejši po termični obdelavi. Ko dobijo razkošen in maslen okus po jurčkih, mesu in zemlji. Gobe hranimo v papirnati vrečki v hladilniku. A ne v zaprtih predalih. Šitakam odstranimo bete. Svežih ne peremo, očistimo jih s čopičem za gobe ali s papirnato brisačo. Najboljši okus dajo prepražene (sezamovo olje, ne iz praženega sezama), za kar zadostuje 5 minut. Ko dodamo začimbe, jih pražimo še 1 minuto.
Šitake vsebujejo folno kislino, zato Japonci verjamejo, da podaljšujejo življenje.
■
Šitake najbolje* začinjamo z (abecedno): čebulo* (karamelizirana, kisla, mlada, rumena), česnom*, čiliji, črnim poprom, drobnjakom, ingverjem*, kisom (balzamični), peteršiljem, riževim vinom, rožmarinom, sezamom (olje, semena), sojino omako*, šalotko, tajsko baziliko, timijanom ali/in z vinom (
madeira, rdeče).
■
Praženje je ena od sedmih osnovnih kuharskih tehnik. Pri kateri živilo na vroči maščobi (lahko) obarvamo, hkrati pa se pri njem med karameliziranjem razvijejo pražilne snovi in nove arome. Praženje je lahko nadaljevanje, uvod v nadaljnjo termično obdelavo ali zaključna faza priprave.
Sotiranje je praženje pri visoki temperaturi, neprimerno za pražene šitake.
(Pražene) šitake
■
Peteršilj (Petroselinum crispum) pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. Zaradi uravnoteženosti vonja in okusa eteričnega olja v peteršilju, se zelišče ujame malodane z vsemi drugimi zelišči/začimbami. Celo tedaj, ko jed ob koncu priprave izdatno potresemo s peteršiljem, ni bojazni, da bi prekrili vonj/okus drugih zelišč/začimb. Njihov vonj/okus celo okrepi. V peteršiljevi korenini je kar 3- do 4-krat več eteričnega olja kot v lističih.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pražene šitake (izvirno:
shiitake mushrooms recipe),
Mira, z bloga
COOKING LSL
■ številni različni viri
Mira