Priprava
■ PRAŽENE GOBE (fotografiji sta poljubni). Očiščene gobe narežemo na nekoliko debelečje lističe ali na kockice.
■ Peteršilj drobno sesekljamo. Česen pretlačimo. Šalotko drobno sesekljamo.
■ V ponvi segrejemo maslo in olje. Na maščobi posteklenimo sesekljano šalotko. Dodamo narezane gobe. Med občasnim potresanjem ponve jih prepražimo
na zob, al dente. Tekočina izhlapi.
■ Tik pred koncem praženja gobam dodamo sol, sveže mleti poper, peteršilj in česen. Premešamo in odstavimo.
Serviranje
Pražene gobe ali
pražene mešane gobe lahko ponudimo kot toplo predjed, malico ali prilogo, lahko pa jih uporabimo tudi kot osnovo za pripravo številnih gobjih jedi; gl.
različice.
Nadomestek
■ Pri gobjih jedeh velja pravilo: čim več različnih vrst (gozdnih) gob, tem boljša jed. Kar velja tudi za pražene gobe. Ob slabi gobarski sezoni gozdne gobe kombiniramo z gojenimi. Gobe so okusnejše, če jih pripravimo
na zob, al dente. Gobje jedi so najboljše tisti hip, ko jih odstavimo s štedilnika. Izjema so le nekatere marinirane gobje jedi oziroma solate.
■ Šalotko lahko nadomestimo s čebulo.
■ Poper lahko nadomestimo z mleto kumino, peteršilj pa z meto.
Izboljšanje
Pri gobjih jedeh velja pravilo: čim več različnih vrst gozdnih gob, tem boljša jed.
Pražene gobe
Nasveti
■ Pozorno preberimo
opozorila.
■ Pri gobjih jedeh velja pravilo: čim več različnih vrst (gozdnih) gob, tem boljša jed. Ob slabi gobarski sezoni gozdne gobe kombiniramo z gojenimi. Gobe so okusnejše, če jih pripravimo
na zob, al dente. Gobje jedi so najboljše tisti hip, ko jih odstavimo s štedilnika. Izjema so le nekatere marinirane gobje jedi oziroma solate.
Pojasnila
■ Šalotka je pravzaprav delikatesna čebula.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Za gobje jedi je včasih veljalo, da jih ne smemo pogrevati. To ne drži več.
Različice
■ Pražene gobe lahko uporabimo (kot osnovo) za pripravo testenin, rižot, juh, omlet, gob z jajci, obloženih kruhkov in podobno.
Ideje
gl.
praženje (številne
ideje)
Opombe
■ Kuharji si o pranju gob nismo enotni. Ena skupina pranje oziroma prhanje pod tekočo hladno vodo zagovarja, češ da na ta način odstranimo priokuse gozdne podrasti. Druga skupina pranje odsvetuje, saj naj bi gobe na ta način izgubile del značilnega okusa, če niso povsem mlade, pa se lahko vode tudi napijejo. Vsekakor pa gobe vedno temeljito obrišemo, po potrebi pa tudi skrtačimo s posebnim
čopičem ali z nežno
krtačko. Premehko ali / in prestaro podklobučje odstranimo.
■ Gobje jedi so najboljše tisti hip, ko jih odstavimo s štedilnika. Izjema so le nekatere marinirane gobje jedi oz. solate.
Opozorila
■ Vsi Slovenci smo
gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste gobe, ki jih 100 % poznamo!
■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi. Mnenja o cepljenju so deljena, sredstva proti klopom v obliki razpršilcev pa menda pomagajo.
Viri
■ dopolnjen recept
pražene gobe ali pražene mešane gobe
■ fotografija z bloga
WINE DHARMA
■ številni različni viri