Priprava
■ (gl.
foto strip) V veliki ponvi segrejemo polovico olja. Bučke narežemo na kolesca, debela dober centimeter. Polovico bučk stresemo na vroče olje v eni plasti; pražimo jih kakih 15 minut. Vsakih nekaj minut bučke obrnemo, lahko s potresanjem ponve. Da se zlato rjavo obarvajo po obeh straneh.
■ Prepražene bučke poberemo iz ponve, potem pa na prepražimo še drugo polovico na preostalem olju.
■ Tik pred koncem praženja sesekljamo skupaj kapre, česen, meto in baziliko. Da dobimo nekakšen pesto. Pinjole blago opečemo v suhi ponvi.
■ Ko prepražimo drugo polovico bučk, dodamo že prepražene, sesekljano mešanico, kis, sol in sveže mlet/strt poper. Dodamo še pinjole in dobro pretresemo oz. premešamo s potresanjem ponve.
Serviranje
Vroče
pražene bučke s pinjolami, baziliko in meto lahko jih potresemo z dodatno porcijo grobo narezane mete in bazilike. Ponudimo jih z izbranim hrustljavim kruhom. Kot prilogo (za 4), z
domačo skuto pa kot lahko samostojno jed (za 2).
Nadomestek
■ Pinjole lahko nadomestimo z enako količino orehovih jedrc.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Najboljše kapre prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria.
■ gl.
ideje
Nasveti
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža naj bo sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom.
Pojasnila
■ Buča (Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta
jedilna buča (Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna
muškatna buča (Curcubita moschata). V kuhinji uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke, ki so na Primorskem znane kot
cukete (zucchette) ali
cukini (zucchini).
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 metrov globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost. Gl. tudi
opombe.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Hladno stiskano olivno olje ni nujno tudi ekstra deviško.
■ Pinjole so dragi plodovi različnih vrst bora (Pinus species). V kulinariki jih uvrščamo med oreške, s katerimi pripravljamo številne specialitete, zlasti iz italijanske oziroma sredozemske in orientalske kuhinje.
■ Meta (Mentha x piperita) je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih kot zelišče uporabljamo okrog 30 sort. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo. Poznamo tudi mete z različnimi priokusi: ananasovo, čokoladno, limonovo, sivkino ipd.
■ Česen ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
Različice
gl.
ozki rezanci z bučkami, kaprami in pinjolami; pražene bučke (številne
različice)
Ideje
■ gl. bučka (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Bučke najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko*, česnom*, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
Opombe
Mednarodne mere za velikost kaper so: 4-6 mm -
non pareilles; 7-8 mm -
surfines; 9 mm -
capucines; 10 mm -
capotes; 12 mm -
fine; 13- 14 mm -
grosse; nad 14 mm -
hors. Najokusnejše so najbolj drobne. Gl. tudi
pojasnila.
Viri
■ dopolnjen recept
pražene bučke s pinjolami, baziliko in meto (izvirno: sautéed zucchini with mint, basil and pine nuts)
Alexandra Stafford, z bloga
alexandra’s KITCHEN, po knjigi
Small Victories, Julie Turshen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Alexandre Stafford