Predpriprava
■ Krompir operemo (gl.
opombe), pristavimo v hladni vodi, zavremo in na pol
skuhamo; glede na debelino zadostuje 10 do 13 minut.
■ Čebulo olupimo in narežemo na tanke rezine.
Priprava
■ V
ponvi stopimo 50 gramov masla, na katerem narezano čebulo med občasnim mešanjem počasi
pražimo 5 minut; obarvati se ne sme.
■ Na pol kuhan krompir odcedimo, olupimo in narežemo na kolesca.
■ V večji ponvi pristavimo preostalo maslo, na katerem narezan krompir med občasnim mešanjem pražimo, da se zlato rumeno obarva.
■ Krompirju primešamo 4 žlice prepražene čebule. Vse skupaj začinimo s soljo, potem pa med občasnim mešanjem pražimo še kakšno minuto.
■ Peteršilj osmukamo in drobno
sesekljamo. Krompirju ga primešamo tik pred koncem praženja.
Serviranje
Pečen krompir s čebulo ali
krompir in pražena čebula v ponvi (tudi
krompir po lyonsko) je klasična
krompirjeva priloga, ki jo ponudimo zlasti k mesnim jedem.
Nadomestek
■ Čebulo nadomestimo s
šalotko.
■ V zdravi kuhinji maslo, kjer je le mogoče, nadomeščamo ali vsaj kombiniramo z (ekstra deviškim) olivnim oljem. Gl. opozorila.
Izboljšanje
gl. nadomestek
Nasveti
■ Pri krompirju na splošno velja, da so čvrste sorte primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa.
■ Vonj in okus peteršilja najbolje začutimo, hkrati pa ohranimo več koristnih sestavin (gl. zdravilni učinki), če ga jedi dodamo proti koncu kuhanja ali pa če jed s peteršiljem potresemo tik pred serviranjem.
Pojasnila
Praženje je ena od sedmih osnovnih kuharskih tehnik, pri kateri živilo (lahko) obarvamo, hkrati pa se pri njem razvijejo pražilne snovi in nove arome. Praženje je lahko uvod v nadaljnjo termično obdelavo ali zaključna faza priprave.
Različice
Podobna priloga je naš pražen krompir, le da pri slednjem krompir skuhamo do mehkega, olupljenega pa narežemo na maščobo (mast ali olje) in čebulo ter prepražimo. Ideje
■ Prilogo z enakim (francoskim) imenom smo našli tudi v nekem drugem viru, vendar pa se priprava bistveno razlikuje; gl. pečen krompir s čebulo.
■ gl. krompir (številne različice)Opombe
■ Iz recepta ni razvidno ali krompir pred kuhanjem olupimo.
■ Krompirju dajmo prednost pred kruhom, testeninami in (glaziranim) rižem. Njegova energijska vrednost je tri- do petkrat večja.
■ Peteršilj je klasično kuhinjsko zelišče, ki ga potresamo malodane po vseh slanih jedeh. Po eni strani je to razveseljivo (gl. zdravilni učinki), po drugi pa zaradi tega pogosto na račun okusa zanemarjamo številna ostala sveža zelišča.
Opozorila
■ Krompir in čebula se v jedeh ujemata, v shrambi pa ne. Če ju hranimo skupaj, se oba hitreje kvarita.
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo.
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo.
■ gl. okvirček
Zdravilni učinki
(domnevni)
(Beli) krompir, čebulo (gl. opozorila) in peteršilj uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ V 18. stoletju so poznali kakih 10, leta 2005 pa že več kot 2.000 sort krompirja.
■ gl. okvirček
Viri
■ dopolnjen recept pečen krompir s čebulo ali krompir in pražena čebula v ponvi (tudi krompir po lyonsko) iz knjige Larousse Gastronomique, Montagné, Prosper; Crown Publishers, New York 1988
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ Montagné, Prosper (angl.)
■ nakup rabljene knjige Larousse Gastronomique (Alibris; angl.)
■ nakup nove knjige Larousse Gastronomique (Amazon; angl.)
■ druge knjige založbe Crown Publishers (angl.)