Nakup
POSVETLJENI RJAVI PIRHI S CVETLIČNIMI VZORCI. Jajca ne smejo biti sveža, saj jih je sicer nemogoče olupiti. Najboljša so stara 3–5 dni; gl.
kuharski leksikon. Za barvanje so idealna bela jajca, ki pa jih je težko dobiti. Če je mogoče kupimo vsaj svetlo rjava. Pri temno rjavih dobimo globoke odtenke barv.
Predpriprava
■ Jajca segrejemo na sobno temperaturo. Pomeni, da jih vzamemo iz hladilnika do največ 2 uri (!) pred kuhanjem. Ali pa jih položimo v toplo vodo za 5 minut.
■ Poiščemo ustrezno posodo. Ki je zadosti široka, da bodo jajca v njej v eni plasti.
■ Jajca zdrgnemo z grobo gobico, ki jo namakamo v toplo vodo. Da odstranimo voskasti zaščitni sloj. Če je na lupinici kak žig, ga odstranimo s pomočjo vate in svetlega kisa.
Priprava
■ Prvo cvetico / listič navlažimo z vodo in zalepimo za jajce. Tako okrašeno jajce pazljivo ovijemo v del
najlonk / gaze. Pričvrstimo ga z gumico ali pa zavežemo vozliček. Podobno pripravimo vsa jajca, ki jih sproti polagamo v lonec.
Jajce je edino naravno živilo, ki zahvaljujoč lupini med kuhanjem zadrži hranilne snovi. Med pečenjem se izgubijo.
■ Prilijemo toliko hladne vode, da jajca prekrije za dva, tri prste. Prilijemo kis in dodamo ščepec soli. Pristavimo, zavremo in počasi (!) kuhljamo 10 minut.
■ Trdo kuhana jajca takoj odcedimo in prelijemo s hladno vodo. Lahko ji dodamo nekaj ledenih kockic.
Jajca domnevno lažje olupimo, če vodi za kuhanje dodamo 1 žličko sode bikarbone ali svetlega kisa.
■ Z ohlajenih jajc odstranimo tkanino. Prvo jajce pod tekočo toplo vodo nežno drgnemo z žičnato gobico za pranje posode. Na ta način odstranimo temnejšo barvo oz. jajca posvetlimo. Podobno obdelamo vse pirhe.
Serviranje
Posvetljeni rjavi pirhi s cvetličnimi vzorci so izvirno praznično darilo. Pa tudi lep okras vsake velikonočne košarice in velikonočnega zajtrka.
Sorodni recepti
Posvetljeni rjavi pirhi s cvetličnimi vzorci
Kuharski leksikon
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Preprost test za svežino jajc. Jajce položimo v skledo z vodo. Popolnoma sveža
ležijo na boku. Nekoliko manj sveža stojijo pokonci zaradi zračnega žepa. Če priplavajo na vrh, so pa že neuporabna (!).
Jajca ogrejemo na sobno temperaturo. Najhitreje, če jih preložimo iz hladilnika v toplo vodo. Za 5 minut.
■
Naravno pripravljeni pirhi terjajo nekoliko več časa, ki pa ga lahko izkoristimo za vse redkejša družinska ali družabna druženja. Pri pripravi pirhov na ta način moramo vedeti, da temnejše barve nastajajo z večjo količino osnovnega dodatka, pa tudi z daljšim časom kuhanja. Zlasti s slednjim lahko jajca obarvamo v različne barvne odtenke, kar nam daje lepe možnosti za eksperimentiranje.
Posvetljeni rjavi pirhi s cvetličnimi vzorci
■
Praznična miza naj ne bo le dobro in bogato obložena, ampak naj tudi na oko deluje lepo, sproščujoče in praznično. Za to poskrbimo s prijetno svetlobo in glasbo, z belimi krožniki in belo servirno posodo. Pa tudi z drobnimi dodatki, npr. z dekorativni piščančki in pirhi. Jedilni pribor povežimo z barvitimi pentljami. Na mizo položimo pastelne, pomladansko obarvane prte in prtičke. Nikakor ne pozabimo na (pomladansko) cvetje in sveče.
■
Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki z Univerz
Sheffield in
Warwick so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
Opozorila
■ Jajca hranimo v hladilniku v originalni embalaži, da zmanjšamo izgubo mase zaradi izhlapevanja. Pa tudi zato, da se ne navzamejo drugih vonjav.
■ Umazanih jajc ne peremo in ne brišemo. Zaradi porozne lupine lahko onesnažimo vsebino.
Ideja: avtoričin oče je takole unikatno obarval lesene pirhe
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
posvetljeni rjavi pirhi s cvetličnimi vzorci (izvirno:
farbanje jaja – metoda beljenje)
Olivera Senić, z bloga
JA U KUHINJI… (srb.)
■ številni različni viri
Olivera Senić