Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Posušeni češnjevi paradižnički iz kisa v oljčnem olju

    Odlična ozimnica, ki jo ponudimo k narezkom, dodajamo jih testeninam, solatam, sendvičem in drugim jedem. Odlični so kar tako, h kozarcu vina ali piva. Posušene češnjevce namakamo v blagem kisu. Odcejene v kozarcu zalijemo z izbranim ekstra deviškim oljčnim oljem. Lahko z izbranimi zelišči.
    Foto: Manuela Conti
    5.00 1 št. oseb: Neznano čas priprave: 3–5 ur zahtevnost: (5.00; 1 ocena) 26. avgust 2018 št. ogledov: 175
    Uredil: Urednik
    Receptov: 15534
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 500 g posušenih češnjevcev
    • 5 dl vinskega kisa
    • 5 dl vode
    • ekstra deviško olivno olje
    • česen, neobvezno
    • čili, neobvezno
    • meta, neobvezno
    • origano, neobvezno

    Predpriprava

    V lonec nalijemo kis in vodo. V tekočino potopimo češnjevce, ki jih namakamo nekaj ur. Vmes jih nekajkrat nežno premešamo.

    Priprava

    ■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov.
    ■ Vodo za blanširanje zavremo v širši posodi. Češnjevce odcedimo, potem pa jih s cedilom vred položimo v krop. Cedilo s plodovi dvignemo in ga nekoliko odcedimo. Nato postopek ponovimo. Češnjevce dobro odcedimo, nazadnje pa jih posušimo na čistih kuhinjskih krpah.
    ■ Kozarčke za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80–100 stopinj.
    ■ Posušene češnjevce naložimo v kozarčke, izmenoma z izbranimi zelišči; gl. tudi izboljšanje. Prelijemo jih z oljčnim oljem, kozarce pa dobro zapremo. Shranimo jih v temnejši, hladnejši prostor.
    ■ Naslednji dan preverimo, če je potrebno priliti še kaj olja.

    Serviranje

    Posušeni češnjevi paradižnički iz kisa v oljčnem olju se priležejo k različnim narezkom, dodajamo jih testeninam, solatam, sendvičem in drugim jedem. Odlični pa so kar tako, h kozarcu vina ali piva.

    Izboljšanje

    Improvizirajmo. Češnjevce najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko (zlasti z rdečo, limonsko), čebulo, česnom, čiliji, drobnjakom, kisom (balzamičnim, belim vinskim, malinovim, pehtranovim, rdečim vinskim, riževim, šerijevim), limonami (sok, lupinica), olivnim oljem, peteršiljem, poprom (belim, črnim) ali/in s timijanom.

    Nasveti

    Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.

    Pojasnila

    ■ Češnjevci ali češnjevi paradižnički (tudi zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
    ■ Meta (Mentha x piperita) je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih kot zelišče uporabljamo okrog 30 sort. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo.
    ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.

    Različice

    gl. vloženi češnjevci (številne različice) ipd.

    Ideje

    ■ gl. češnjevci (številne ideje); ozimnica (številne ideje)
    ■ Kozarček (košara) ozimnice je lahko izjemno avtorsko darilo. Bodisi ob obisku, za rojstni dan, za Silvestrovo ipd.

    Opombe

    ■ Origano po svojem unčinkovanju spominja na majaron in timijan, v praksi pa ga tudi podobno uporabljamo.
    Hladno stisnjeno olivno olje ni sinonim za ekstra deviško olivno olje. Hladno lahko stisnejo tudi manj kakovostne olive, ki so eden od pogojev za ekstra deviško olje.

    Opozorila

    ■ Tudi pri nakupu kisa temeljito preberimo deklaracijo na steklenici. Police trgovskih centrov so preplavljene z umetno obarvanimi in umetno odišavljenimi kisi, proizvedenimi s pospešeno, celo 24-urno fermentacijo.
    ■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.

    Zanimivosti

    Ostrino čilija izražamo s skovili, enotami, poimenovanimi po Wilburju L. Scovillu, znanstveniku, ki je leta 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Oznaka je pogosto SHU (Scoville Heat Units), Skovilove enote ostrine.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept posušeni češnjevi paradižnički iz kisa v oljčnem olju (izvirno: pomodori secchi sott'olio) Manuele Conti, z bloga CON LE MANI IN PASTA
    ■ številni različni viri

    Spletne povezave

    spletni nakup knjige Con le mani in pasta, Manuele Conti

     
    ” Češnjevci ali češnjevi paradižnički (tudi zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika. “
    ” Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejši shranek. “
    ” Pri nakupu kisa temeljito preberimo deklaracijo. Police trgovskih centrov so preplavljene z umetno obarvanimi in umetno odišavljenimi, na hitro fermentiranimi kisi. “
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.659 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani