Predpriprava
V lonec nalijemo kis in vodo. V tekočino potopimo češnjevce, ki jih namakamo nekaj ur. Vmes jih nekajkrat nežno premešamo.
Priprava
■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov.
■ Vodo za blanširanje zavremo v širši posodi. Češnjevce odcedimo, potem pa jih s cedilom vred položimo v krop. Cedilo s plodovi dvignemo in ga nekoliko odcedimo. Nato postopek ponovimo. Češnjevce dobro odcedimo, nazadnje pa jih posušimo na čistih kuhinjskih krpah.
■ Kozarčke za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80–100 stopinj.
■ Posušene češnjevce naložimo v kozarčke, izmenoma z izbranimi zelišči; gl. tudi
izboljšanje. Prelijemo jih z oljčnim oljem, kozarce pa dobro zapremo. Shranimo jih v temnejši, hladnejši prostor.
■ Naslednji dan preverimo, če je potrebno priliti še kaj olja.
Serviranje
Posušeni češnjevi paradižnički iz kisa v oljčnem olju se priležejo k različnim narezkom, dodajamo jih testeninam, solatam, sendvičem in drugim jedem. Odlični pa so kar tako, h kozarcu vina ali piva.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Češnjevce najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko (zlasti z rdečo, limonsko), čebulo, česnom, čiliji, drobnjakom, kisom (balzamičnim, belim vinskim, malinovim, pehtranovim, rdečim vinskim, riževim, šerijevim), limonami (sok, lupinica), olivnim oljem, peteršiljem, poprom (belim, črnim) ali/in s timijanom.
Nasveti
Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
Pojasnila
■ Češnjevci ali češnjevi paradižnički (tudi zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
■ Meta (Mentha x piperita) je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih kot zelišče uporabljamo okrog 30 sort. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
gl.
vloženi češnjevci (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl. češnjevci (številne
ideje);
ozimnica (številne
ideje)
■ Kozarček (košara) ozimnice je lahko izjemno avtorsko darilo. Bodisi ob obisku, za rojstni dan, za Silvestrovo ipd.
Opombe
■ Origano po svojem unčinkovanju spominja na majaron in timijan, v praksi pa ga tudi podobno uporabljamo.
■
Hladno stisnjeno olivno olje ni sinonim za
ekstra deviško olivno olje. Hladno lahko stisnejo tudi manj kakovostne olive, ki so eden od pogojev za ekstra deviško olje.
Opozorila
■ Tudi pri nakupu kisa temeljito preberimo deklaracijo na steklenici. Police trgovskih centrov so preplavljene z umetno obarvanimi in umetno odišavljenimi kisi, proizvedenimi s pospešeno, celo 24-urno fermentacijo.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
Zanimivosti
Ostrino čilija izražamo s skovili, enotami, poimenovanimi po Wilburju L. Scovillu, znanstveniku, ki je leta 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Oznaka je pogosto
SHU (Scoville Heat Units), Skovilove enote ostrine.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
posušeni češnjevi paradižnički iz kisa v oljčnem olju (izvirno: pomodori secchi sott'olio)
Manuele Conti, z bloga
CON LE MANI IN PASTA
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup knjige
Con le mani in pasta, Manuele Conti