Predpriprava
■ Čvrste, zrele okrogle paradižnike operemo, obrišemo, razpolovimo in očistimo. Nato jih s prerezano stranjo navzgor položimo na čisto rešetko, ki jo postavimo na izrazito sončen prostor. Paradižnike občasno za pol ure umaknemo v senco, potem pa jih znova postavimo na sonce.
■ Zvečer paradižnike premestimo v kuhinjo, po jutranji rosi pa jih znova izpostavimo soncu. Sušimo jih toliko časa, da ostanejo na sredini še malo mehki. Običajno traja sušenje 4 do 5 dni.
Priprava
■ Steklene kozarce in pokrove temeljito operemo, potem pa jih prekuhamo v vreli vodi. Nato jih dobro odcedimo in temeljito obrišemo s čisto kuhinjsko krpo.
■ Česen olupimo; vsak strok narežemo na 4 koščke. Čilije razpolovimo in razsemenimo; polovičke narežemo na manjše koščke.
■ V kozarec položimo plast suhih paradižnikov, na katere položimo po košček lovorovega lista, čilija in česna. Blago posolimo, nato znova naložimo plast paradižnika. Postopek ponavljamo toliko časa, da kozarec napolnimo do 2 prsta pod vrhom. Zalijemo z olivnim oljem, potem pa dobro pretresemo, da pridejo zračni mehurčki na površje; gl.
pojasnila. Po potrebi dolijemo olivno olje, nato pa zapremo.
■ Naslednja 2 do 3 dni v kozarec po potrebi dolivamo olje. Nazadnje kozarce dobro zapremo, opremimo z nalepko in shranimo.
Serviranje
Posušen paradižnik v olivnem olju lahko ponudimo na
opečenem kruhku ali kot prilogo k različnim narezkom, siru ali drugim hladnim predjedem. Z njimi pripravljamo tudi številne okusne jedi, zlasti testenine. Gl.
ideje.
Izboljšanje
Kakovostnejše olivno olje, okusnejša jed.
Nasveti
■ Paradižnik med sušenjem lahko pokrijemo s čisto gazo.
■ Plodove za ozimnico vedno peremo, čistimo in režemo tik pred pripravo.
■ Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Po devetih mesecih se izguba vitaminov bistveno poveča.
Triki
■ Če česen pred sekljanjem stremo, bistveno pospešimo njegovo prebavljivost. Če ga ne stremo, dosežemo podoben učinek, tako da strok razpolovimo, potem pa iz srede odstranimo kalček.
■ Če zaužijemo preostro pekočo papriko, usta takoj splaknemo z mlekom ali z žgano alkoholno pijačo.
Pojasnila
■ Pri polnjenju kozarcev pazimo, da med vsebino ne ostanejo zračni mehurčki. Shranki ob zračnih mehurčkih, pa tudi tisti plodovi, ki gledajo iz tekočine, so še posebej izpostavljeni kvarjenju. Zato z dnom napolnjenega kozarca nekajkrat udarimo ob kuhinjsko desko ali drugo delovno površino. Ker se mehurčki v kozarcih obdržijo še 2 do 3 dni po vlaganju, v kozarce v tem času po malem prilivamo olje oziroma kis. Komaj potem kozarce trdno zapremo.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
■ Posušene paradižnike lahko shranimo tudi brez (olivnega) olja. V tem primeru paradižnike povsem presušimo, tudi na sredini. Posušene zložimo v prekuhane, temeljito obrisane steklene kozarce in zapremo. Tako shranjene paradižnike pred serviranjem navlažimo z olivnim oljem.
Ideje
gl.
paradižnikov sok;
vkuhana sredozemska omaka
Opombe
■ Poleg odličnega paradižnika smo tokrat hkrati pripravili tudi aromatično olivno olje, primerno za kuho, pa tudi za začinjanje solat.
■ Za litrski kozarec za vlaganje, napolnjen s sadjem ali zelenjavo, potrebujemo približno 5 dl tekočine.
Opozorila
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
■ Shrankov v steklene kozarce nikoli ne tlačimo. V kozarcih mora biti dovolj prostora, da se plodovi v celoti prepojijo s tekočino. Z njo morajo biti tudi povsem prekriti.
Zanimivosti
Paradižnik so v Evropi sprva imenovali
tomato, perujsko jabolko in volčja breskev. Slovensko ime izvira iz starega nemškega imena
paradies-apfel, rajsko jabolko.
Viri
■ dopolnjen recept
posušen paradižnik v olivnem olju (izvirno: sušene rajčice u ulju) iz časnika
Večernji list, 18.8.2003
■ številni različni viri