Priprava
■ Vodo zavremo, po okusu tudi blago posolimo.
■ Jajce ubijemo v skodelico. Če poširamo več jajc, vsakega ubijemo v svojo skodelico; gl. tudi
različice.
■ Krop odstavimo, da neha vreti in znova pristavimo pri minimalni temperaturi. Da voda komaj opazno vred pod površino. Vodo na hitro premešamo s penovko ali s kuhalnico, da se na sredi naredi vrtinec. Skodelico z jajcem približamo vodni površini in pustimo, da jajce zdrsne v vrtinec. Ta pomaga, da beljak ovije rumenjak. Jajce poširamo pribl. 3 minute oz. toliko časa, da beljak postane bel. Pod njegovo površino pa slutimo mehak rumenjak.
■ Jajce s penovko poberemo iz vode; rumenjak je na otip zelo mehak. Po potrebi ga obrežemo z okroglim modelčkom, če tako terja recept.
Serviranje
Kadar
poširano jajce položimo na opečen kruhek ali na jed, ponavadi zarežemo pol rumenjaka. Da steče.
Nasveti
Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Pojasnila
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
■ Če poširamo veliko količino jajc, si pomagamo takole; gl. spodnji video od 2. minute. Kos prozorne folije položimo v skodelico, da folija štrli iz skodelice. V skodelico nakapljamo malo olivnega olja, ki ga s prsti razmažemo po foliji. V skodelico ubijemo jajce. Nato jajce v foliji vzamemo iz skledice. Folijo zvijemo do jajca, potem pa jo zavozlamo. Zvitke položimo v krop, jajca pa poširamo 3 minute. Poširana jajca s penovko poberemo iz posode. Folijo odrežemo pri vozlu. Jajce s stranjo, kjer smo odrezali folijo z vozlom, položimo na krožnik, kruh ali na jed. Odstranimo preostalo folijo.
Ideje
Opombe
Jajca hranimo v originalni embalaži. Da zmanjšamo izgubo mase zaradi izhlapevanja. Obenem preprečimo, da se jajca navzamejo tujih vonjav.
Zanimivosti
Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor. Najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v Sheffieldu in Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17. Ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept po video zapisu
poširano jajce (izvirno:
poached egg)
Jamie Oliverja
■ številni različni viri
Spletne povezave
skoraj
vse o poširanem jajcu, Wikipedia
Trije načini priprave poširanega jajca à la Jamie Oliver