Priprava
■ Marelice operemo, razpolovimo in izkoščičimo.
■ V posodi segrejemo mineralno vodo in sladkor. Segreto mešanico odstavimo. Vanjo potopimo baziliko za 5–10 minut, glede na njeno aromatičnost oz. osebni okus.
■ Baziliko poberemo iz posode, to pa pristavimo. V odišavljeni sladkor položimo marelice, ki jih poširamo (gl.
pojasnila) 3–5 minut, glede na zrelost sadežev in osebni okus. Bolj kuhane marelice so slajše in bolj dišeče.
Serviranje
Tople ali na sobno temperaturo ohlajene
poširane marelice v bazilikinem sirupu lahko ponudimo z opečenimi mandljevimi lističi. K sladici se prileže
vanilijev ali
sivkin sladoled. Ali po žlica grškega jogurta ali maskarponeja. S poširanimi marelicami lahko obložimo številne sladice, zlasti sladolede in kreme.
Shranjevanje
Poširane marelice v bazilikinem sirupu lahko pripravimo dan pred serviranjem. Shranimo jih na hladno in pazimo, da so sadeži prekriti s sirupom, sladica pa s prozorno folijo.
Nadomestek
Dišavo lahko prilagodimo svojemu okusu in baziliko nadomestimo z rožmarinom, timijanom, koriandrom, meto... Gl. tudi
ideje.
Nasveti
Marelice kupujemo zrele, saj nezreli plodovi po nabiranju ne zorijo. Nimajo pa niti hranilnih snovi zrelih marelic. Izbiramo dišeče sadeže z izrazito oranžno barvo in mehko kožico.
Pojasnila
■ Poznamo nad 60 vrst bazilike, ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Z lističi, ki so lahko zelo drobni ali dolgi celo do 5 cm.
■ Poširanje je kuhanje tik pod vreliščem, pri temperaturi okoli 95 °C.
Različice
gl.
marelični kompot (
različice);
poširane marelice v dišečem sirupu ipd.
Ideje
■ gl.
bazilika (številne
ideje);
marelice (številne
ideje)
■ Marelice najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom, ingverjem, kardamomom, limonami (sok, lupinica), lovorovimi lističi, pomarančami (sok, lupinica) ali/in z vanilijo*.
■ Baziliko lahko uspešno gojimo v cvetličnih lončkih na kuhinjski okenski polici. Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom.
Opombe
Bazilike se med seboj razlikujejo po višini (nižje so aromatičnejše), barvi, velikosti lističev, po vonju in okusu. Bazilika vsebuje linalol, ki v pretežni meri definira njen vonj.
Zanimivosti
Marelica je doma na Kitajskem, kjer drevo doseže starost celo do 200 let; pri nas 30-40 let. V polni rodnosti lahko z enega drevesa oberemo do 120 kilogramov sadežev.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
poširane marelice v bazilikinem sirupu (izvirno: abricots au sirop de basilic) Edde, z bloga
Un Déjeuner de Soleil (fr.)
■ številni različni viri