Priprava
■ Limonovo in pomarančno lupinico nastrgamo na tanke rezance.
Prošek lahko nadomestimo s kakšno izbrano (aromatizirano) slovensko penino.
■ V posodi pristavimo prošek (prosécco), vodo, sladkor, limonovo in pomarančno lupinico, cimet, klinčke in zvezdasti janež. Počasi segrevamo in nekajkrat premešamo, da se sladkor stopi. Nato temperaturo zvišamo, tekočino pa zavremo.
■ Hruške olupimo (peclje pustimo) in sproti pokapljamo z limonovim sokom. Da ne
oksidirajo oziroma potemnijo. Vložimo jih v tekočino, ki naj vre tik pod površjem; gl.
pojasnila. Pokrite hruške
poširamo 20 minut.
■ Posodo odstavimo, hruške pa vsaj 6 ur, še bolje čez noč namakamo v tekočini; gl. tudi
opombe.
Serviranje
Hruške razdelimo na krožnike. Spodlijemo jih z nekaj sirupa od poširanja, v vsaki porciji pa naj bo za okras nekaj začimb.
Poširane hruške v prošeku so lahka sadna sladica. K sladici se prileže preprosta
maskarponejeva krema z rdečimi pomarančami,
vanilijev sladoled z brizgom čokoladne omake ali kakšna druga
krema ali
pena.
Sladica se prileže s preprosto maskarponejevo kremo z rdečimi pomarančami
Nakup
Pri nakupu zvezdastega janeža smo pozorni na to, da so zvezdice cele, s semeni vred. Pred uporabo ga najpogosteje zdrobimo v tolkaču, jedem pa ga dodajamo na začetku termične obdelave.
Izboljšanje
■ Viljamovke so hruške odličnega okusa. Imajo belo, sladko in sočno meso z izraženo kislino in z značilno muškatno aromo.
Hruške lahko poširamo 1–2 dni pred serviranjem. Do serviranja jih hranimo v hladilniku.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši
cejlonski cimet. Najbolj cenjene so cimetove palčke iz najtanjših in najbolj gladkih lističev, označene z 00000, ki prihajajo iz Šrilanke (nekoč Cejlon, zato cejlonski cimet). Najdebelejše in bolj grobe označujejo z 0.
■ Hruške pred serviranjem potresemo z grobo sesekljanimi pistacijami.
Nasveti
■ Hruško, primerno za kulinarično obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju, kjer se mora pod pritiskom prsta nekoliko vdati. Na drugih delih mora biti čvrsta. Takšno hruško lahko po potrebi v nekaj dneh povsem zmedimo v domačem hladilniku.
■ Vanilijevega stroka, iz katerega smo izpraskali semena in ga ne kuhamo, ne zavržemo. V steklen kozarec za vlaganje stresemo sladkor v prahu, v katerega potisnemo strok. Na ta način bomo imeli doma vanilijev sladkor, aromatičnejši od industrijskega iz vrečk.
Pojasnila
■ Poširanje je kuhanje tik pod vreliščem, pri temperaturi okoli 95 °C.
■ Prošek (
prosécco) je italijansko belo peneče vino, ki prihaja iz pokrajine Benečija (Veneto), natančneje iz gričev, severno od Trevisa ter pokrajine Furlanija (Friuli), čeprav sme naziv prosecco nositi le tisti iz natančno določenih območij okoli Trevisa (DOCG). Izdelan je iz sorte
glera. Najbolj znana okoliša za prošek sta Conegliano in Valdobbiadene. Gl. tudi
opozorila.
■ Zvezdasti janež, znan tudi kot kitajski janež, je plod visokega zimzelenega drevesa, ki raste zlasti na Kitajskem in v Vietnamu. Iz rumenih cvetov se razvijejo plodovi, ki se ob dozoritvi zvezdasto razprejo. Vsaka zvezdica ima 5-10 krakov, dolgih do 3 cm. Zvezdice so rjave, s trdo kožo.
Različice
Ideje
■ gl. hruške (številne
ideje); poširanje (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Hruške najbolje* odišavljamo z (abecedno): armanjakom, balzamičnim kisom, cimetom*, cimetovo baziliko, Curaçaom, črnim poprom*, Grand Marnierom, ingverjem*, janežem, kalvadosom (calvados), kasisom (cassis), kiršem (kirsch), klinčki, konjakom, limonami*, marsalo, muškatnim oreščkom, muškatom, pomarančami, rizlingom (pozne trgatve), tropinovcem, vaniljo*, vinom (zlasti z burgundcem*), zvezdastim janežem ali/in z žganjem* (zlasti z viljamovko).
■ Če nam sirup od poširanja ostane, ga shranimo v steklenički v hladilniku in uporabimo za odličen aperitiv. V kozarec nalijemo malo sirupa, dodamo 1–2
malini in dolijemo hladen peneči prošek.
Opozorila
■ Hruške s privlačno bleščečo lupino so v resnici povoskani sadeži, za katerimi je dolgo potovanje iz oddaljenega sadovnjaka oziroma hladilnice.
■ Italijansko peneče vino prošek (prosécco) ne mešajmo z istoimenskim hrvaškim desertnim vinom. Gl.
pojasnila.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Hruške delujejo izrazito razstrupljevalno. Dobro vežejo in iz telesa odstranjujejo nekatere elemente, ki se v telesu sicer kopičijo in jih telo samo ne more izločiti. To so zlasti težke kovine (na primer svinec, kadmij) in različni strupi (nezdravi konzervansi in drugi dodatki).
Zanimivosti
■ Na svetu naj bi bilo več kot 5000 poimenovanih sort hrušk. Med seboj se razlikujejo po kožici, aromi in vsebnosti soka.
■ Italijansko peneče vino prošek je kakovostno podoben, a cenejši nadomestek za francoske
šampanjce. Tako je npr. prodaja prošeka v Veliki Britaniji v prvi polovici leta 2015 zrasla za 72 % in je po količini že presegla prodajo francoskih šampanjcev.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
poširane hruške v prošeku (izvirno:
prosecco pears)
Meete K. Wolff, z bloga
What’s for lunch, Honey? (angl.)
■ številni različni viri
Viri
spletni tečaji fotografiranja in stiliranja jedi
Meete K. Wolff
Meete K. Wolff