Priprava
■ Očistimo krompir. Poper drobno stremo. Zelišča oprhamo s hladno vodo.
■ Piščanca očistimo, v trebušno votlino pa potisnemo lovorove lističe in mešana zelišča: timijan, meto in origano ali drugo mešanico po svojem okusu. Dodamo še po malo soli in strtega popra. Piščanca položimo v lonec. Dodamo krompir in žličko soli. Prilijemo toliko vode, da prekrije vse sestavine. Zavremo, potem pa pokrito poširamo 30 minut.
■ Preostalo zelenjavo očistimo; na korenčkih, repicah in rdečih redkvicah pustimo kak centimeter stebelc. V lonec položimo korenček, repico, koromač (zelenje prihranimo) in rdeče redkvice. Pokrito poširamo še 20–30 minut oz. toliko časa, da se meso skuha.
■ Čebulno zelenje narežemo na pribl. 2,5 cm dolge koščke. Piščanca iz lonca preložimo v skledo, v lonec pa potopimo ohrovt, kitajsko zelje, sladkorni grah in čebulno zelenje. Lonec odstavimo in pokrijemo.
■ Meso ločimo od kosti.
■ Juho po okusu začinimo s soljo in s strtim poprom.
Serviranje
Meso in zelenjavo razdelimo v jušne skodelice. Prilijemo juho, vse skupaj pa potresemo s koromačevim zelenjem. Jed izdatno pokapljamo z olivnim oljem.
Poširan piščanec z mlado zelenjavo in piščančjo juho je odlična glavna jed.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Nasveti
■ Segajmo po piščancih domače (proste) reje. Najokusnejši tehtajo približno 1 kg, pri težjih pa je ugodnejše razmerje med mesom in kostmi.
■ Ko kupujemo koromač, izbiramo manjše, povsem bele in čvrste glavice. Pri večjih glavicah pred pripravo obrežemo ali odstranimo zunanje vlaknaste dele.
Pojasnila
■ Listni ohrovt (
Brassica oleracea convar. acephala var. sabelica) je različica priljubljenega in zelo zdravega ohrovta. Za razliko od slednjega ne razvije glave, ločimo pa ga na kodrolistnega (tudi toskanski) in gladkolistnega.
■ Sladkorni grah (
Pisum sativum var. macrocarpon) je sorta graha, s pokljajočimi stroki, včasih z vlakni. Stroki so tako nežni, da uporabljamo neizluščenega.
■ Kitajsko zelje je znano tudi kot
kitajski kapus, pekinško zelje, bok čoj ali
pak čoj. Po okusu je opazno nežnejše od našega (belega) zelja.
Različice
Ideje
■ gl
. mladi krompir (številne
ideje);
piščanec (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Piščanca najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, česnom*, drobnjakom, gorčico*, ingverjem, karijevim praškom, koprom, koriandrom, koromačevimi semeni, krebuljico, limeto, limono*, majaronom*, meto, muškatnim oreščkom, origanom, pehtranom*, peteršiljem*, poprom, praškom petih dišav, rožmarinom, sojino omako; šetrajem, timijanom* ali/in zvezdastim janežem.
Opombe
Pri sveži zelenjavi so mesta, na katerih je bila odrezana/odtrgana, sočna in vlažna.
Opozorila
■ Med zelenjavo vsebuje največ (rakotvornih) pesticidov (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir (povprečen gomolj vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo) in grah.
■ Ko pripravljamo zeliščno mešanico ali
zeliščni šopek, posebej pazimo, da aroma enega zelišča ne prevlada. Pri doziranju, na primer, upoštevajmo, da je vonj žajblja bistveno močnejši od peteršiljevega, in podobno. Osnovno pravilo pa je: Raje premalo, kot preveč.
■ Kadar sveža zelišča sekljamo na leseni kuhinjski deski predrobno, ostane velik del njihovega vonja in okusa na deski.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
poširan piščanec z mlado zelenjavo in piščančjo juho (izvirno:
spring poached chicken & vegetables)
Kaela, z bloga
local kitchen
■ številni različni viri