Predpriprava
■ KRHKO TESTO. V multipraktiku na hitro zmešamo moko, sladkor in sol. Dodamo narezano hladno maslo in zmešamo, da dobimo teksturo grobega zdroba. Prilijemo kis in polovico vode ter mešamo, da se začne oblikovati gladko testo. Po potrebi prilijemo še malo vode. Testo oblikujemo v kroglo, ki jo ovijemo v prozorno folijo in za 60 minut položimo v hladilnik.
■ Ohlajeno testo, ki je še vedno nekoliko drobtinasto, na blago pomokani delovni površini razvaljamo v obliki pravokotnika, pribl. 20 x 28 cm. Testo zložimo v tretjine, kakor pismo. Nato ga znova razvaljamo in še enkrat zložimo v tretjine. Postopek ponovimo še enkrat.
■ Testo razpolovimo. Obe polovici ovijemo v prozorno folijo in ju vsaj za 60 minut, še bolje, čez noč, položimo v hladilnik.
Priprava
■ Por očistimo; beli del narežemo na tanka kolesca. V ponvi segrejemo maslo in olje. Na maščobo stresemo narezan por. Med občasnim mešanjem ga pražimo, da se zmehča in rumenkasto obarva. Zmehčani por začinimo s soljo in sveže mletim poprom. Pokapljamo ga z vinom in med mešanjem pražimo še 2 do 3 minute. Por odstavimo in ohladimo.
■ Sir drobno naribamo.
■ Vsak kos testa na peki papirju razvaljamo v obliki kroga (25 cm). Pekač obložimo s peki papirjem. Nanj položimo kos testa, ki ga na sredini potresemo s polovico sira. Po siru enakomerno razdelimo pol pora. Rob testa s prsti vihamo, da naredimo rob, ki sega nekoliko čez nadev. Enako pripravimo še drugo pito, potem pa obe za 30 minut položimo v zamrzovalnik.
■ Pečico ogrejemo na 180 °C. Jajce blago razžvrkljamo z vilicami, potem pa z njim premažemo testeni rob obeh pit. Oblogo enakomerno potresemo s parmezanom, pekač pa za 35 do 40 minut položimo v ogreto pečico.
Serviranje
Porova pita z grojerjem je enako odlična vroča ali ohlajen a na sobno temperaturo.
Nakup
Pri moki je zelo pomembno, koliko časa je minilo od mletja. Moka je po mletju izpostavljena oksidiranju in izgubi mineralov.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Por najbolje* začinjamo z (abecedno): čebulo, česnom, drobnjakom, gorčico, ingverjem, kisom, koprom, krebuljico, limonami* (sok, lupinica), lovorovimi lističi, meto, pehtranom, peteršiljem* ali/in s timijanom.
Pojasnila
■ Ržena moka je naprodaj v tipih 750, 950, 1250 in polnovredna ržena moka. Ržena moka daje jedem poln okus in svežino, ker pa ne vsebuje dovolj glutena jo je priporočljivo mešati s pšenično moko.
■ Jedi s porom so mnogo okusnejše, če uporabimo samo beli in rumeni del pora. To še posebej velja za zimske sorte.
■ Grojer je podoben ementalcu, le da je manjši. Premer hlebca je 40 do 65, v višino pa meri 9 do 13 cm. Hlebci tehtajo 20 do 45 kg.
Različice
Ideje
gl. grojer (številne
ideje); por (številne
ideje)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
porova pita z grojerjem (izvirno: leek gruyere tart),
Patricia Scarpin z bloga
Technicolor Kitchen
■ številni različni viri