Predpriprava
■ KRHKO TESTO. Obe moki in ščep soli stresemo v skledo. Dodamo na kocke zrezano hladno maslo, v katerega vtremo suhe sestavine s prsti. Da dobimo drobtinasto zmes. Prilijemo jogurt in na hitro povežemo testo v gladko kroglo. Ovijemo jo v prozorno folijo in položimo v hladilnik za 60 minut.
■ Očiščen por zrežemo na tanjša kolesca. V posodi/ponvi segrejemo žlico, dve olja, na katerega stresemo narezan por. Prilijemo 1–2 žlici vode, pokriti por pa zdušimo do mehkega. Ponavadi zadostuje 10 minut, a pazimo, da se ne obarva.
■ Pomarančno lupinico drobno naribamo, zelišča pa osmukamo in drobno sesekljamo. Zdušeni por začinimo s soljo, s pomarančno lupinico in z zelišči.
Priprava
■ Ohlajeno testo razvaljamo med dvema polama peki papirja. Položimo ga v model, da prekrijemo dno in rob modela. Testo po dnu dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Pokrijemo ga s peki papirjem in obtežimo s stročnicami ali z rižem. Model položimo v ogreto pečico za 20 minut.
■ Sir narežemo na kockice. Jajce, smetano in sveže mleti poper blago stepemo. Model za pito namažemo z maslom in potresemo z moko; odvečno otresemo.
■ Model vzamemo iz pečice, obtežitev pa odstranimo. Po zapečenem testu enakomerno razdelimo začinjeni por. Potresemo ga s sirovimi kockicami, vse skupaj pa prelijemo s smetanovo jajčno mešanico. Model položimo nazaj v pečico za 20–25 minut.
■ POSIP (pripravimo tik pred koncem pečenja). Limonovo lupinico drobno naribamo, zelišča pa osmukamo in drobno sesekljamo.
Serviranje
Toplo pito narežemo in ponudimo kot toplo predjed (za 6) ali kot lažjo samostojno jed (2).
Porova pita s camembertom in limonino lupinico se nazadnje potrese z limonovo lupinico in z zelišči. Ali pa posip ponudimo posebej, da si vsak postreže po okusu.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■
Camembert lahko nadomeščamo z brijem.
Izboljšanje
Jedi s porom so okusnejše, če uporabimo samo beli in rumeni do svetlo zeleni del pora. To še posebej velja za zimske sorte. Če pa že uporabljamo tudi zeleni del, ga pred uporabo blanširamo.
Improvizirajmo. Por najbolje* začinjamo z (abecedno): čebulo, česnom, drobnjakom, gorčico, ingverjem, kisom, koprom, krebuljico, limonami* (sok, lupinica), lovorovimi lističi, meto, pehtranom, peteršiljem* ali/in s timijanom.
Nasveti
Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. V peteršiljevi korenini je kar 3- do 4-krat več eteričnega olja kot v lističih.
Pojasnila
■ Pira ima v primerjavi s pšenico precej tršo lupino, zato med mletjem ostane v njej več hranil, ohrani pa tudi več okusa. Vsebuje več beljakovin in ima manj kalorij kot pšenična moka. Pirina moka se bolje topi v vodi in je lažje prebavljiva kot pšenična.
■
Camembert je naprodaj v nizkih, 2,5-3,5 cm visoke hlebčke, s premerom 10-11 cm, težkih 240-280 g. Pri
petit camembertu je višina enaka, premer je 8-8,5 cm, teža pa 135-145 g. Ponavadi je ovit v alu folijo in tesno pakiran v leseno škatlico. Sir ima oznako AOC (
Appellation d'Origine Contrôlée). Gl. tudi
pojasnila.
Različice
Ideje
gl.
camembert (številne
ideje); krhko testo (številne
ideje); por (številne
ideje)
Opombe
Pri zimskem poru računajmo na približno 50 %, pri poletnem pa na približno 30 % odpadka. Kalo se še poveča, če uporabimo samo beli in rumeni do svetlo zeleni del pora; gl.
izboljšanje.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
■ Šetraj je izrazito aromatično zelišče, zato ga jedem dodajamo varčno.
Viri
■ dopolnjen recept
porova pita s camembertom in limonovo lupinico (izvirno: quiche di porri, limone e camembert),
Manuela Conti, z bloga
CON LE MANI IN PASTA
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Manuele Conti