Priprava
■ (gl.
VIDEO) Pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 220 stopinj.
Pozabimo na alu folijo. V njej se krompirjeva lupina skrči in zmehča. Takole pečen dobi res hrustljavo lupino in mehko sredico.
■ Krompir temeljito operemo. Opranega mestoma prešpikamo z vilicami. Ne pregloboko. Dobro ga namažemo z oljčnim oljem in izdatno posolimo.
Ne skoparimo s soljo. Sol omogoči posebno hrustljavo in okusno lupino. Odpade pa tudi soljenje vsakega grižljaja posebej.
■ Krompir pečemo 45–60 minut. Da je na zunaj hrustljav, znotraj pa mehak. Vanj zlahka zabodemo vilice.
Serviranje
Vsak pečeni krompir po vrhu zarežemo, da se razpre. Najbolj naravno in preprosto ga ponudimo s (stopljenim) svežim maslom, s soljo in z mlinčkom za poper.
Popolno pečeni krompir v oblicah je odličen je s kislo smetano (iz indijskih oreščkov) in z drobnjakom. Pa s sirovo omako ali z grškim jogurtom. Lahko je priloga k priljubljenemu mesu ali k ribam. Lahko pa je tudi samostojna jed. S kakšno izbrano solato iz brokolija ali ohrovta, s Cezarjevo solato ipd. Kombiniramo ga lahko s pečenim brokolijem, cvetačo ali z brstičnim ohrovtom.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
- krompir (tudi katere sorte so za pečenje)
■
Najboljše sorte krompirja za pečenje (abecedno; slovenska sorta*):
adora,
agata,
anuschka, bistra*,
catania,
casablanca,
concordia,
elfe,
desiree,
excellency, jana*,
jelly,
kennebeck, kis kokra*, kis krka*, kis mirna*, kis mura*, kis sora*, kresnik*,
madeleline,
marabel,
minerva, pšata*,
ramos,
red fantasy,
riviera in
sante.
Celo kdor ni ljubitelj krompirja, to postane po tej jedi. Čas pečenja je odvisen od debeline krompirja in od pečice. Na dan objave ima recept oceno 4,98 / 175 glasov.
■
Krompir (Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumen ali rdeč. Po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega. Posebna poslastica je mladi krompir na številne načine. Gl. opozorila.
■
Krompir najbolje* začinjamo z (abecedno): ajovanom, baziliko, čebulo*, česnom*, čiliji, drobnjakom*, gorčico, hrenom, kajenskim poprom, karijevim praškom, koprom, koriandrom, krebuljico, kurkumo, limonami (zlasti z lupinico), lovorovimi listi, majaronom, meto, mleto rdečo papriko, muškatnim oreščkom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, poprom* (zlasti s črnim*), rimsko kumino, rožmarinom*, soljo*, timijanom* ali/in z žafranom.
■
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Opozorila
■ Povprečen gomolj krompirja vsebuje (po teži) več rakotvornih pesticidov kot katero koli drugo živilo.
Segajmo po krompirju ekološke pridelave.
■ (Olivno) olje je 100-odstotna maščoba in vsebuje skoraj 120 kalorij na žlico. S tem je
najbolj kalorična hrana na planetu. Uporabljamo ga kot začimbo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
popolno pečeni krompir v oblicah (izvirno:
perfect baked potato)
Jeanine Donofrio, z bloga
LOVE & LEMONS
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Jeanine Donofrio
Jeanine Donofrio