Priprava
■ (za 20 polpetk; lahko pa oblikujemo večje) Čebuli olupimo in razpolovimo. Podobno pripravimo tudi krompir. Zelenjavo naribamo na tanke rezance. Ročno ali strojno. Naribano stresemo v veliko cedilo. Na zelenjavo pritiskamo s hrbtno stranjo zajemalke. Da iztisnemo odvečno vodo.
■ Zelenjavo stresemo na čisto kuhinjsko krpo. V njej jo še dodatno ožamemo.
■ Ožeta krompir in čebulo stresemo v skledo. Dodamo moko, jajci, sol in sveže mleti poper. Dobro premešamo.
■ V veliko ponev nalijemo olje, da sega 5–10 mm visoko. Ko se segreje, zajamemo maso z žlico in jo položimo v ponev. Sploščimo jo z lopatico.. Podobno pripravimo toliko polpetk, da jim je v ponvi še udobno. Pečemo jih pri zmerni temperaturi pribl. po 4 minute na vsaki strani. Da ne potemnijo, a ostanejo surove.
■ Večji krožnik obložimo s papirnatimi brisačami. Nanje preložimo pečene polpete. Podobno spečemo še preostale.
Serviranje
Popolne krompirjeve polpete ali
polpetke iz krompirja, čebule in jajc ponudimo za malico. Ali kot lahko samostojno jed. S kislo smetano ali z (grškim) jogurtom. Lahko so tudi okusna
krompirjeva priloga.
Nadomestek
■ Krompir lahko nadomestimo s sladkim krompirjem. Čebulo lahko opustimo, čeprav to vpliva na okus. Bolje, če jo nadomestimo z mlado čebulo.
■ Čebulo lahko nadomestimo ali kombiniramo z mlado čebulo, s šalotko, s peteršiljem, s koprom ali/in z drobnjakom. Gl. tudi
izboljšanje.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Krompir najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, drobnjakom, peteršiljem, poprom (zlasti s črnim), rožmarinom ali/in s timijanom.
Nasveti
■ Priporočljive sorte krompirja za krompirjeve polpete/polpetke (abecedno; slovenska sorta*): adora, agata, anuschka, bistra*, catania, casablanca, concordia, elfe, desiree, excellency, jana*, jelly, kennebeck, kis kokra*, kis krka*, kis mirna*, kis mura*, kis sora*, kresnik*, madeleline, marabel, minerva, pšata*, ramos, red fantasy, riviera in sante. Če poenostavimo: uporabimo škrobnate sorte.
■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom hitro oksidira.
Pojasnila
■ Krompir (
Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumen ali rdeč. Po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega. Posebna poslastica je mladi krompir na številne načine. Gl.
opozorila.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Ideje
gl. čebula (številne
ideje);
krompir (številne
ideje)
Opozorila
■ Največ (rakotvornih) pesticidov med zelenjavo vsebujejo (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir in grah. Povprečno velik gomolj krompirja vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo.
■ 2 jajci sta zvrhano zadosti. Sicer jajca povozijo okus krompirja. Tudi z moko ne pretiravamo, sicer dobimo priokus palačink.
Zanimivosti
Kolumb krompirja sploh ni videl, saj ga na Karibih, kjer je pristal s svojimi ladjami, ni bilo. Z njim se je srečal šele Francisco Pizarro, ko je leta 1532 prišel do Peruja.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
popolne krompirjeve polpete ali
polpetke iz krompirja, čebule in jajc (izvirno: perfect latkes)
Shiran Dickman, z bloga
Pretty. Simple. Sweet.
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup e-knjige
Delicious FOOD PHOTOGRAPHY, Shiran Dickman