Priprava
■ OBLOGA (optimalno je, če lahko oblogo in jajca dokončamo hkrati). Pinjole blago opečemo v suhi ponvi.
Česen narežemo na karseda tanke lističe. Baziliko in meto narežemo na širše rezance.
■ V ponvi segrejemo olje, na katerem na hitro prepražimo česen. Dodamo narezani zelišči, pinjole, sol, sveže mleti poper in čili. Na hitro prepražimo.
Velikost ponve je zelo pomembna, da se jajca razlijejo v tanko plast. Za 2 jajci ponev s premerom 22 cm, za 3 25–27 cm, za 4 30–32 cm.
■ Jajci in sol stepemo rahlo penasto. Kdor ima raje bolj kremno teksturo, jih stepe močneje.
■ Litoželezno ponev ali drugo težko ponev (brez prijemanja) pristavimo. Pri srednje visoki temperaturi. Litoželezno segrevamo 90, tisto brez prijemanja pa 120 sekund. Občutek za pravo temperaturo ponve dobimo sčasoma.
Tale umešana jajca so odlična tudi brez obloge. Ali pa jo nadomestimo z brizgom oljčnega olja in z nadrobljeno feto ali z nastrganim pekorinom.
■ Maslo položimo v ponev, ki jo vrtimo nad plamenom. Da se maslo stopi. Ponev odstavimo in vanjo nalijemo stepeni jajci. Z lopatko potiskamo rob strjenih jajc proti sredini. Nato nagnemo ponev, da v prazen prostor steče tekoči del jajc. Postopek ponavljamo, da ostane majhen del tekočih jajc. Površina jajc je videti, kot ne bi bila pečena. A nikar jih ne segrevaj več (!). Toplota ponve opravi svoje..
Serviranje
Popolna umešana jajca s pinjolami, česnom in zelišči ponudimo tisti hip, ko se gotova. Po vrhu razdelimo oblogo. K jedi ponudimo
opečene kruhke.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Poleg velikosti mora biti na embalaži navedena tudi država izvora kokoši (S za Slovenijo) in registrska številka pakirnice. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Vsebnost hranilnih snovi v jajcih je odvisna od hranilnih snovi v krmnem obroku kokoši. Eno jajce (pribl. 58 g) v povprečju vsebuje 78 kalorij.
■
Jajca hranimo v hladilniku v originalni kartonski embalaži. Ločeno od drugih živil, na temperaturi in do roka, označenih na embalaži. Jajca ležijo z ožjim delom navzdol, da ostane rumenjak v sredini. Da pride čim manj v stik z zrakom, ki se nabere v njegovem širšem delu.
Kokoš obrne svoja jajca pribl. 50-krat dnevno. Da se rumenjak ne prime na steno lupinice.
■
Improvizirajmo.
Jajca najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko, čebulo, čilijem v prahu, čilijevimi omakami, drobnjakom, kaprami, kislico, krebuljico, mlado čebulo, pehtranom, peteršiljem, poprom, sardelnimi fileti, timijanom ali/in z vodno krešo.
Opozorila
■ Znanstveniki svetujejo, da zdrav posameznik ne bi smel zaužiti več kot 5 jajc tedensko. Vključno tudi jajca v jedeh, ki jih zaužijemo. Eno samo jajce vsebuje 186 mg holesterola. Posamezne raziskave količino omejujejo celo na 3 jajca tedensko. (2019)
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
popolna umešana jajca s pinjolami, česnom in zelišči (izvirno:
one-skillet creamy egg)
Mandy Lee, z bloga
Lady&Pups.
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Mandy Lee
Mandy Lee