Priprava
■ Pristavimo manjši lonec z vodo, ki jo zavremo. V skledi pripravimo ledeno hladno vodo, najbolje z ledenimi kockami.
■ Šparglje očistimo. Stebelce prelomimo tam, kjer se stikata oleseneli in užitni del. Primemo ga nekaj centimetrov pod vršičkom, z drugo roko pa pri dnu stebelca. Stebelce upogibamo, da se prelomi. Pri debelih zelenih in vijoličnih beluših olupimo spodnjo tretjino užitnega dela. Najlažje z lupilcem za zelenjavo.
■ Šparglje stresemo v krop in jih
blanširamo slabo minuto. Blanširane predenemo v ledeno hladno vodo. Ohlajene odcedimo, posušimo na papirnatih brisačah, stebelca pa poševno razpolovimo.
■ Limonovo lupinico drobno nastrgamo. V skodelici zmešamo kis in sol, da se sol stopi. Prilijemo olje, dodamo limonovo lupinico in sveže mleti/strti poper. Premešamo.
■ Na krožnike razdelimo šparglje, stročji grah (znan tudi kot
sladkorni grah, ki ga ni potrebno kuhati; gl.
pojasnila), grahove vršičke, mikrozelenje in meto. Dodamo burato, vse skupaj pa pokapljamo s solatnim prelivom. Jed po okusu začinimo s soljo in s sveže strtim poprom.
Serviranje
Pomladna solata s šparglji, grahom in burato je lahko hladna predjed, malica ali samostojna jed.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr.
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Meto najbolje* kombiniramo z naslednjimi zelišči/začimbami (abecedno): baziliko, čebulo, česnom, čiliji*, koriandrom, limetami*, limonami*, limonsko travo ali/in s peteršiljem.
Nasveti
Najtanjši beluši (debelina svinčnika) so primerni za hitro praženje ali sotiranje (v ponvi ali v voku). Srednje debeli so dobri za vse kuharske tehnike, najdebelejše pa lahko uporabimo za vse jedi, pri katerih ponudimo cele. Na primer za kuhanje (v sopari) ali pečenje na žaru. In za jedi, pri katerih stebelca nastrgamo na rezance.
Pojasnila
■ Beluš ali špargelj je sinonim za navadni beluš (
Asparagus officinalis), delikatesno samoniklo rastlino, ki raste po vsem svetu. Uživamo zelene in vijolične ali škrlatne, ki imajo izrazitejši okus, in beljene oz. bele. Kupujemo čvrste beluše, ki med olesenelim in užitnim delom glasno počijo, ko jih prelomimo. Stari so oveneli in grenijo.
■ Stročji grah je mladi grah, ki ga uživamo v strokih, podobno kot stročji fižol. Vršički ali poganjki graha imajo svež okus po mladem zrnju. Užitni so presni in so osvežujoč in hrustljav dodatek številnim solatam.
■
Mikrozelenje (
dostava na dom) so mlade rastlinice zelenjave, zelišč in drugih rastlin, ki jih uporabljamo v vsakdanji prehrani. So tudi vidna popestritev vsake jedi.
■ Meta (
Mentha x piperita) je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih kot zelišče uporabljamo okrog 30 sort. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo. Poznamo tudi mete z različnimi priokusi: ananasovo, čokoladno, limonovo, sivkino ipd.
Različice
Ideje
gl.
beluš (številne
ideje); grah (številne
ideje)
Opombe
Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla. (španski)
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zanimivosti
V kuhinji, žal, pripravimo samo 5 % vsega svežega graha.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pomladna solata s šparglji, grahom in burato (izvirno: a zippy asparagus & burrata salad)
Athena Calderone, z bloga
eyeswoon, fotografija
Sarah Elliott
■ številni različni viri
grahovi vršički/poganjki