Priprava
■ Čemaževe liste operemo, oprane pa posušimo. Česen stremo in drobno sesekljamo, šalotko pa narežemo na karseda drobne kockice. Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ V skledi zmešamo jajca, mleko, šalotko, česen, sol in sveže mleti poper.
■ V litoželezno ponev (20–23 cm) nalijemo olje, potem pa jo položimo v ogreto pečico. Za 5–7 minut
■ V ogreto ponev nalijemo jajčno zmes. Po njej položimo čemaž ter nadrobimo feto. Vse skupaj potresemo s solnim cvetom in s sveže mletim poprom. Ponev položimo nazaj v pečico za točno 20 minut. Da se frtalja ob robu rjavo obarva.
■ Pečena
pomladna frtalja s čemažem in feto se hladi 10 minut.
Serviranje
Vroča
pomladna frtalja s čemažem in feto se postreže kar v ponvi. K jedi ponudimo izbran kruh,
opečene kruhke ali
krušno pecivo. Pa kakšno sezonsko (listnato) solato.
Shranjevanje
Pomladna
frtalja s čemažem in feto se v hladilniku obdrži 3–4 dni.
Nadomestek
Polnomastno mleko lahko nadomestimo z mandljevim ali s sojinim.
Izboljšanje
Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
■ Čemaž (Allium ursinum) je ena najokusnejših, najbolj uporabnih in najbolj zdravih užitnih divjih rastlin. Uporabna je cela rastlina: čebulica, plod, popek in cvet, najpogosteje pa vendarle pripravljamo liste. Od marca do junija ga nabiramo v senčnih bukovih, hrastovih in gabrovih gozdovih.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega.
■ Solni cvet je izredno tanek sloj soli, ki se kot koprena tvori na površini kristalizacijskih bazenov v redkih obdobjih brezvetrja. Lahke kristale solinarji ročno posnamejo, zato pravimo, da je solni cvet
smetana morske soli.
Različice
Ideje
gl.
čemaž (številne
ideje); feta (številne
ideje);
jajce (številne
ideje)
Opombe
Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši: bele kokoši nosijo bela jajca, rjave pa rjava. Barva lupine ne vpliva na kakovost jajc oziroma na njihovo hranilno vrednost. Rjava jajca imajo manj porozno lupino in se obdržijo dlje časa.
Opozorila
■ Znanstveniki svetujejo, da zdrav posameznih ne bi smel zaužiti več kot 5 jajc tedensko. Vključno tudi jajca v jedeh, ki jih zaužijemo. Eno samo jajce vsebuje 186 mg holesterola. Posamezne raziskave količino omejujejo celo na 3 jajca tedensko. (2019)
■ Čemažu so podobne strupene rastline: različne vrste čmerike (Veratrum), podlesek (
Colchicum autumnale) in šmarnica (
Convallaria majus). Ki pa nimajo značilnega vonja po česnu. Podlesek je posebej nevaren zato, ker si s čemažem običajno deli rastišče in ga mimogrede naberemo v šopek skupaj z njim. Gl. tudi
čemaž (
opozorila).
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
Zanimivosti
Frtalja (tudi fritata, fritaja, frtala) je po nekaterih virih slovenska narodna jed iz primorske kuhinje. V resnici prihaja iz Italije, kjer je znana kot
fritatta. V slovenski Istri jo pripravljajo s panceto, pršutom, divjimi šparglji, bljuščem, mlado čebulo, divjim radičem, zeleno, gobami, gomoljikami, polži in s paradižniki. V Goriških Brdih jo delajo iz jajc, mleka in kostanjeve moke. Vipavci jo pečejo iz razžvrkljanih jajc, mleka, moke, melise, mete, koromača, peteršilja in zelene. Tolminci poznajo frtaljo iz kopriv, regrata, rukole, rmana, lističev trobentic, pokalice, luštreka, pehtrana in naribanega sira.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pomladna frtalja s čemažem in feto (izvirno:
spring ramp & feta frittata)
Camille Styles, z bloga
CAMILLE STYLES
■ številni različni viri