■ V posodi pristavimo vodo za blanširanje oziroma kuhanje zelenjave. ■ Vso zelenjavo temeljito očistimo; pri korenčku pustimo nekaj centimetrov zelenja.
Priprava
■ Stročji grah v soljenem kropu blanširamo 1 minut. Odcejenega za nekaj minut nemudoma potopimo v ledeno mrzlo vodo, potem pa ga še enkrat dobro odcedimo. ■ Korenčke podolžno razrežemo na četrtine. V soljenem kropu jih blanširamo 3 minute, odcejene pa za nekaj minut nemudoma potopimo v ledeno mrzlo vodo, potem pa jih še enkrat dobro odcedimo. ■ Beluše poševno narežemo na približno 4 centimetre dolge koščke. Stresemo jih v krop, v katerem smo blanširali grah in korenček, ter kuhamo približno 10 minut (gl. nasveti), da ostanejo na zob. ■ Beli in svetlo zeleni del mlade čebule očistimo in zrežemo na tanka kolesca. ■ Krebuljico, peteršilj in koper osmukamo. Za žlico zelišč prihranimo, ostale pa drobno sesekljamo. ■ Drobnjak drobno narežemo. ■ Česen olupimo in stremo. ■ V lonček stresemo zelišča, česen, limonini sok, zelenjavno osnovo, sol in sveže mlet črni poper. Vse skupaj gladko razmešamo s paličnim mešalnikom, nazadnje pa med mešanjem postopoma prilijemo olje. ■ V solatno skledo stresemo pripravljeno zelenjavo, ki jo blago začinimo s soljo in sveže mletim črnim poprom. Prelijemo jo z zelenjavno omako, nežno premešamo in mariniramo 30 minut.
Serviranje
Solato po potrebi začinimo, nazadnje pa jo potresemo s prihranjenimi zeliščnimi lističi. Spomladanska zelenjavna solata z zelišči se lepo druži z opečenimi kruhki.nadomestek Če posamezne zelenjave ne maramo, jo nadomestimo s kakšno drugo mlado zelenjavo.
Izboljšanje
■ Zelenjava dobi prijeten (pri)okus, če vodi, v kateri jo blanširamo / kuhamo, dodamo strok česna, ščepec kumine ali podobno. ■ Odrezane olesenele dele belušev in olupke, če beluše olupimo, pristavimo v pol litra vode. Dodamo 30 gramov masla, ščepec sladkorja (ali pol žličke medu) in 2 ščepca soli. Zavremo in počasi kuhamo 20 minut. Odcejeno zavrelico dodamo vodi, v kateri skuhamo beluše. Gl. tudi nasveti. ■ Solato potresemo s suho prepraženimi pinjolami.
Nasveti
■ Natančnega časa kuhanja belušev tudi zaradi različne debeline ni mogoče določiti, zato jih proti koncu kuhanja poskusimo. Razkuhani postanejo nitasti in manj kakovostni. ■ Vode, v kateri smo skuhali beluše, nikakor ne zavržemo. Z njo lahko zalivamo (zelenjavne) rižote, uporabimo jo kot (zelenjavno) osnovo ali dodatek zelenjavni juhi in podobno. ■ Začimbe in zelišča uporabljamo tako, da z njimi poudarjamo okus jedi oziroma njenih glavnih sestavin. Njihov okus v jedi nikakor ne sme prevladovati. ■ gl. okvirček
Triki
■ V hladilniku se nabira veliko vlage, ki škodi sadju in zelenjavi. Ta pojav nekoliko omilimo na ta način, da v hladilnik položimo nekaj lističev papirnate kuhinjske brisače, ki vpije večji del vlage. Na ta način podaljšamo trajnost sadja in zelenjave. ■ Drobnjak na domači zeliščni gredici lepše uspeva, če ga pogosteje režemo.
Pojasnila
■ Pri korenčku se dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se veže z maščobo. ■ Sladkorni grah je sorta zrelega graha, s pokljajočimi stroki brez vlaken. Ti so tako nežni, da sladkorni grah pripravljamo in ponudimo skupaj s stroki oziroma neoluščenega.
Različice
gl. zelenjavna solata (različice)
Ideje
gl. pomladanska solata (različice)
Opombe
Naslovi gojiteljev belušev, vključno z dostavo po pošti ali na dom; gl. beluš.
Opozorila
■ Star španski pregovor pravi takole: "Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla." Seveda se kratki sezoni lahko kakovostno izognemo s pomočjo zamrzovalnika. ■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ V lupini in tik pod njo se v zelenjavi naberejo številni strupeni pesticidi. V celoti jih ne moremo odpraviti, pomagajo pa lupljenje ter temeljito pranje in krtačenje. Oprano neolupljeno zelenjavo nazadnje še temeljito zbrišemo s kuhinjsko krpo. Zapisano je dober razlog, da (vsaj za otroke) kupujemo ekološko pridelano zelenjavo. Gl. spletne povezave.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Čebulo (gl. opozorila), česen, korenček, limone, (ekstra deviško) olivno olje in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Presen koper ima nadvse zanimivo sestavo. Med drugim vsebuje več vitamina C kot pomaranče ali limone, ima pa je tudi znaten delež magnezija, beta karotena in kalcija. ■ gl. okvirček
Zanimivosti
Debelina belušev ni odvisna od njihove starosti, pač pa od sestave oziroma kakovosti zemlje.
Viri
■ dopolnjen recept pekoči namaz iz ovčjega sira iz knjige Manj maščobe več zdravja, Ilies, Angelika, Kittler, Martina, Stuber, Brigitta, Szwillus, Marlisa; Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2005 ■ fotografija Brauner, Michael ■ številni različni viri
” Pri sveži zelenjavi so mesta, na katerih je bila odrezana, sočna in vlažna. “
Sorodni recepti
Bulgurjeva solata z zelenjavo tabbouleh
Preprosta in zdrava jed iz Bližnjega vzhoda. Bulgur preprosto namočimo v krop. Razbrskamo ga z vilicami in primešamo ...