■ V posodi pristavimo in zavremo vodo za kuhanje riža. ■ Riž stresemo v krop, v katerem ga skuhamo na zob. ■ Kuhan riž odcedimo, oprhamo pod hladno vodo in dobro odcedimo. ■ V kozici pristavimo 1,25 decilitra vode in 120 g sladkorja. Ko zavre, sestavine ukuhamo na polovico. Odstavimo in ohladimo. ■ Rižu primešamo kuhan sladkor, naribano pomarančno lupino in sok pol pomaranče.
Priprava
■ V posodi, na katero se prilega naš kotliček, pristavimo in zavremo za 4 prste vode za vodno kopel. ■ Želatino v skodelici namočimo v hladno vodo. ■ Kotliček postavimo nad vodno kopel, v njem pa kremasto stepemo 2,5 decilitra sladke smetane, rumenjake, jajce, sladkor in vanilijev sladkor ■ Kotliček odstavimo, vsebino pa stepamo, da se ohladi. ■ Preostalo smetano čvrsto stepemo. ■ Zmehčano želatino dobro ožamemo in stopimo pri nizki temperaturi. Primešamo jo stepeni smetani, to pa nežno vmešamo v ohlajeno kremo v kotličku. Nazadnje vmešamo še odcejen riž. ■ Pomarančni riž nadenemo v modelčke, ki smo jih oprhali pod hladno vodo. Pokrijemo jih s prozorno folijo in za 2 uri postavimo v hladilnik.
Serviranje
Pomarančni riž z jagodami zvrnemo iz modelčkov ter garniramo z jagodami, pomarančnimi rezanci in čokoladnimi mrvicami.
Nadomestek
Del (vrtnih) jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
Izboljšanje
gl. nadomestek
Nasveti
■ Riž ohrani svojo kakovost in obliko, če ga pripravljamo v manjših količinah. ■ Riž kuhamo pri nizki temperaturi, da zrna nabrekajo počasi. ■ Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže. Bolj drobne imajo običajno intenzivnejši okus. ■ Jagode vselej najprej očistimo, potem pa operemo. V vodi jih ne namakamo, ampak jih le na hitro oprhamo pod tekočo hladno vodo. Na ta način ostanejo čvrste in sočne.
Triki
Če jagode operemo v belem vinu, zadržijo svojo božansko aromo. Vina ne zavržemo; precedimo ga skozi gosto cedilo, obloženo z gazo.
Pojasnila
■ Riž med kuhanjem naraste za približno trikrat. To pomeni, da iz zajemalke surovega riža dobimo 3 zajemalke kuhanega, pri čemer niso upoštevani drugi dodatki. ■ Čvrstost stepene smetane je, žal, odvisna od vsebnosti tolšče; več maščobe, bolj čvrsta stepena smetana. ■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc.
Različice
gl. riževe sladice (številne različice)
Opombe
Slovenci letno pojemo le približno 4 kilograme riža na osebo ali nekaj več kot dekagram dnevno. V azijskih državah ga pojedo na prebivalca 100 do skoraj 200 kilogramov letno. (2002)
Opozorila
■ Glaziran riž proizvajajo tako, da riž glazirajo oziroma obdajo z mešanico smukca in glukoze, da se sveti. Tak riž pred uporabo obvezno temeljito operemo, da se ne lepi, predvsem pa zato, ker nekateri glazurni posipi vsebujejo zelo strupeni azbest. ■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume vse pogosteje okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju. ■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
Zdravilni učinki
(domnevni) Jagode in (neglaziran) riž uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Največje kokošje jajce doslej so izmerili v Angliji. Tehtalo je 340 gramov, vsebovalo pa je 5 rumenjakov. (2005) ■ Jagode so zaradi svoje srčaste oblike že od nekdaj simbol Venere, boginje ljubezni.