Predpriprava
Vse sestavine segrejemo na sobno temperaturo.
Priprava
■ POMARANČNI KOLAČ Z RDEČIMI POMARANČAMI. Tortni model (22–23 cm) namažemo z maslom. Dno obložimo s peki papirjem.
■ Pečico z rešetko na spodnjem delu segrejemo na 175 stopinj.
■ V srednje veliko skledo presejemo moko, pecilni prašek, sodo bikarbono in sveže mleto sol. Dodamo kardamom in dobro premešamo.
■ Maslo sobne temperature in sladkor stepamo 2–3 minute. Da dobimo svetlo, kremno mešanico. Nanjo drobno nastrgamo lupinico rdeče pomaranče. Enega za drugim (!) vmešamo jajca. Ne se ustrašit, če se mešanica nekoliko
sesiri.
Ko testu za kolač dodamo moko, jo vmešamo nežno, a čim hitreje. Predolgo mešanje povzroči, da se gluten raztegne. Posledica je lahko trši ali celo trd kolač.
■ Postopoma in po vrsti vmešamo polovico presejanih sestavin, sveže stisnjen pomarančni sok, jogurt in preostalo presejano mešanico. Da dobimo gladko testo.
■ Testo nalijemo v model. Kolač pečemo 45–55 minut. Prvič preverimo po 35 minutah. Če se po vrhu prehitro zapeče, ga pokrijemo z listom alu folije. Kolač je pečen, ko na sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega.
■ Pečen kolač hladimo 10 minut v modelu. Nazadnje ga zvrnemo na rešetko in ohladimo na sobno temperaturo.
Pri nekaterih pečicah je odstopanje med izbrano in dejansko temperaturo celo do 30 stopinj. Zato je termometer za pečice poceni in dobra naložba.
■ RDEČA POMARANČNA GLAZURA. Lupinico rdeče pomaranče drobno naribamo in ožamemo potrebno količino soka. Vse sestavine gladko zmešamo. Glazuro enakomerno nalijemo po kolaču. Počakamo, da se strdi.
Serviranje
Ohlajen
pomarančni kolač z rdečimi pomarančami narežemo in ponudimo. Lahko ga okrasimo s kolesci ali s fileji rdeče pomaranče. Kako filiramo pomarančo gl. VIDEO na dnu strani.
Shranjevanje
Pomarančni kolač z rdečimi pomarančami se obdrži do 3 dni. V škatli za torte pri sobni temperaturi.
Sorodni recepti
Pomarančni kolač z rdečimi pomarančami
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Pomarančni kolač z rdečimi pomarančami
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
Jajca in beljaki, segreti na sobno temperaturo, pridobijo med stepanjem opaznejši volumen.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Pomarančevec (Citrus sinensis) je do 12 m visoko drevo s podolgovatimi mesnatimi listi in popolnoma belimi cvetovi. Pomaranče so lahko rumene do oranžne (
taroko, bionda), rdeče (
moro, sanguinela), manjše ali večje, s tanjšo ali z debelejšo lupinico. Meso pomaranč je lahko oranžne, rumene ali rdeče barve. Po okusu so lahko sladke, kiselkaste ali grenke. Grenkih pomaranč ne uživamo surovih, predelujejo jih v džeme, marmelade in želeje.
Ena pomaranča vsebuje pribl. 50 mg vitamina C. To je 2/3 človekovih dnevnih potreb.
■
Sladke rdeče pomaranče vsebujejo antocianine. Ti jim dajejo barvo, poleg tega pa imajo pomembno vlogo pri obrambi pred oksidacijskimi poškodbami organizma. Pa tudi pri zaščiti pred srčno-žilnimi obolenji in nekaterimi oblikami raka. Vplivali naj bi tudi na izboljšanje ostrine vida in zniževanje vrednosti inzulina v krvi.
Pomarančni kolač z rdečimi pomarančami
Opozorila
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Kardamom kupujemo v strokih / semenih, ki so naprodaj v steklenih, nepredušno zaprtih epruvetah. Ko epruveto odpremo, semena naglo izgubljajo dišeča eterična olja.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pomarančni kolač z rdečimi pomarančami (izvirno:
blood orange cardamom cake)
Linda Lomelino, z bloga
CALL ME CUPCAKE
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Linde Lomelino
Linda Lomelino
Kako pomarančo olupimo, filiramo in ožamemo ostanke