Priprava
■ POMARANČNI KOLAČ Z MANDLJI, BREZ GLUTENA. Tortni model (18 cm) namažemo z oljem in potresemo s koruzno moko. Odvečno otresemo.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Beljakov sneg nam lepo uspe z beljaki sobne temperature. Najhitreje jih segrejemo, če jih preložimo v toplo vodo za 5 minut.
■ Beljake in ščepec soli stepemo v čvrst beljakov sneg. Nadaljujemo stepanjem in vmešamo rumenjake, enega za drugim (!). Med nadaljnjim stepanjem prilijemo oljčno olje v tankem curku.
■ Pomarančno lupinico drobno naribamo, sok ožamemo in precedimo.
■ Jajčno mešanico stepamo pri nizki hitrosti in postopoma vmešamo koruzno moko, krompirjev škrob, mandljevo moko pecilni prašek in pomarančno lupinico. Nazadnje vmešamo pomarančni sok.
■ Testo nalijemo v model. Pečemo ga 45–60 minut. 20 minut pred koncem pečenja kolač pokrijemo z listom alu folije.
■ Pečen kolač ohladimo na sobno temperaturo v modelu.
Serviranje
Ohlajen
pomarančni kolač z mandlji, brez glutena potresemo s sladkorjem v prahu. Narežemo ga in ponudimo.
Sorodni recepti
Pomarančni kolač z mandlji, brez glutena
Kuharski leksikon
■
Domača mandljeva moka. Mandljevo moko lahko kupimo, preprosto pa jo pripravimo tudi doma. Mandlje stresemo v krop za 45 sekund.
Blanširane odcedimo in iztisnemo iz lupinic. Mandlje dobro posušimo. Najlažje 45 minut v pečici, segreti na 60 stopinj. Posušene zmiksamo v prah v kratkih intervalih, z vmesnimi odmori. Da ne spustijo olja in namesto moke dobimo pasto. Zmiksane nazadnje presejemo skozi fino cedilo ali kuhinjsko sito. Ostanke še enkrat zmiksamo in presejemo. Moko za biskvite za torte ponavadi zmeljemo iz neolupljenih mandljev.
Pomarančni kolač brez glutena
■
Mandlji so jedrca v koščicah mandljevca (
Prunus amygdaloides), drevesa ali grma, doma v Aziji. Danes raste tudi v Sredozemlju, v Južnoafriški republiki, Kaliforniji in Avstraliji. Poznamo
sladke mandlje, plodove
Prunus amygdaloides var. dulcis in
grenke mandlje, plodove
Prunus amygdaloides var. amara. Naprodaj so v koščicah, oluščeni, olupljeni, meti zrezani na mandljeve lističe, pečeni in soljeni. So glavna sestavina številnih desertov. V slanih jedeh se najpogosteje družijo s perutninsko ali svinjsko pečenko, s sladkovodnimi ribami, z rižem ipd. Iz prekuhanih delajo marcipan, iz praženih pa nugat. 100 g / pribl. 610 kalorij.
Pomaranče so po porabi tretje sadje na svetu, za bananami in jabolki.
■
Pomarančevec (Citrus sinensis) je do 12 m visoko drevo s podolgovatimi mesnatimi listi in popolnoma belimi cvetovi. Pomaranče so lahko rumene do oranžne (
taroko, bionda), rdeče (
moro, sanguinela), manjše ali večje, s tanjšo ali z debelejšo lupinico. Meso pomaranč je lahko oranžne, rumene ali rdeče barve. Po okusu so lahko sladke, kiselkaste ali grenke. Grenkih pomaranč ne uživamo surovih, predelujejo jih v džeme, marmelade in želeje.
Opozorila
■ Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA. Kjer jih pridelujejo intenzivno. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki. Da istočasno zacvetijo in dozorijo. Kar poceni nabiranje. Berimo deklaracije.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pomarančni kolač z mandlji, brez glutena (izvirno:
orange cake with cornflour and almonds; dolce all'arancia con la farina di mais e mandorle; kolač s narančom od kukuruznog brašna i badema)
Aleksandra Gorek, z bloga
VANILLA&STAUBZUCKER (angl., it., hrv.)
■ številni različni viri
Pomarančni kolač z mandlji, brez glutena