Priprava
■ POMARANČNI KOLAČ S POMARANČNIM SIRUPOM – KOLAČ. Tortni model (20 cm) tanko namažemo z maslom in obložimo s peki papirjem. Papir ob obroču naj sega nekaj centimetrov čez rob.
■ Pečico segrejemo na 180, ventilacijsko na 160 stopinj.
■ Lupinico 1 pomaranče drobno naribamo. Polovico pomaranče ožamemo.
Ko testu za kolač dodamo moko, jo vmešamo nežno, a čim hitreje. Predolgo mešanje povzroči, da se gluten raztegne. Posledica je lahko trši ali celo trd.
■ Maslo sobne temperature in sladkor stepamo. Da dobimo bledo, puhasto mešanico. Prilijemo stepeni jajci in stepemo do gladkega. Na mešanico presejemo moko (gl.
kuharski leksikon) in nežno in hitro (!) premešamo.
■ Na testo nalijemo pomarančni sok. Dodamo naribano lupinico in nežno (!) premešamo. Testo nadenemo v model z žlico. Po vrhu ga nežno (!) poravnamo.
Testo za pomarančni kolač s pomarančnim sirupom
Še 2 testa za pravilno pečen kolač. Kolač je na pogled videti pečen vse do sredine. Če s kazalcem blago pritisnemo na sredo in ostane vdolbinica, ni pečen.
■ Kolač pečemo 20–25 minut. Da blago naraste in se zlato rjavo obarva. Ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega, je pečen.
■ POMARANČNI SIRUP. 1 pomarančo ožamemo, sok pa pristavimo s sladkorjem v prahu. Kuhamo ga, da se zgosti v sirup. Kdor uporablja mikrovalovko, oboje dobro premeša in položimo v pečico za 1 minuto. Previdno, vse je zelo vroče (!).
Praviloma velja, da vroč biskvit najbolje vpije hladen preliv. Ali pa hladen biskvit vroč preliv.
■ Kolač dokaj na gosto prešpikamo z zobotrebcem, potem pa po njem nanesemo vroč sirup z žlico. Ohladimo ga na sobno temperaturo.
Serviranje
Ohlajen
pomarančni kolač s pomarančnim sirupom je samozadosten. Lahko pa ga užijemo s skodelico čaja. Bolj sladkosnedi ga ponudijo z vanilijevim sladoledom, s
crème fraîche ali s stepeno sladko smetano.
Shranjevanje
Pomarančni kolač s pomarančnim sirupom je najboljši do 24 ur po pripravi. Če nam ga kaj ostane, ag položimo v posodo za torte. Ali pa ga ovijemo v 2 plasti prozorne folije. Tako shranjen lahko počaka do 3 dni. Shranjevanje v hladilniku ni priporočljivo (!). Hlad povzroči kristalizacijo škroba. To pa zrnatost biskvita, skrajša pa tudi obstojnost deserta. Kolač pa je primeren za zamrzovanje v ustrezni, čim tesnejši posodi. Odtajamo ga v hladilniku čez noč. Najbolje, da ostanek kolača narežemo na rezine, ki jih ločimo z lističi peki papirja. Tako lahko odmrznemo poljubno število porcij.
Sorodni recepti
Pomarančni kolač s pomarančnim sirupom
Kuharski leksikon
■
Moko za vzhajano testo (
self rising flour) zlahka naredimo doma. Na vsakih 120 g gladke moke primešamo 1,5 žličke pecilnega praška in 1/4 žličke drobno mlete morske soli.
Pomaranče lahko nadomestimo z limonami ali z limetami. Pazilo le, da prilagodimo količino soka in lupinice velikosti pomaranče.
■
Namesto 1 kolača lahko spečemo 8 kolačkov (
cupcakes). 8 vdolbinic pekača za mafine obložimo s papirnatimi košaricami. Vanje razdelimo testo. Pečemo jih 15–20 minut pri 180 oz. 160 stopinj z ventilacijo. Za test zobotrebec potisnemo na sredo najsvetlejšega kolačka.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
Ko kupujemo pomaranče, izbiramo plodove s svetlo in blago sijočo površino. Dobra pomaranča je čvrsta na otip. Diši po pomaranči.
■
Pomarančevec (Citrus sinensis) je do 12 m visoko drevo s podolgovatimi mesnatimi listi in popolnoma belimi cvetovi. Pomaranče so lahko rumene do oranžne (
taroko, bionda), rdeče (
moro, sanguinela), manjše ali večje, s tanjšo ali z debelejšo lupinico. Meso pomaranč je lahko oranžne, rumene ali rdeče barve. Po okusu so lahko sladke, kiselkaste ali grenke. Grenkih pomaranč ne uživamo surovih, predelujejo jih v džeme, marmelade in želeje.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Opozorila
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pomarančni kolač s pomarančnim sirupom (izvirno:
orange drizzle cake)
chefinja Emily Leary, z bloga
a Mummy Too
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
chefinje Emily Leary
chefinja Emily Leary