Priprava
■ POMARANČNI KOLAČ (gl.
foto strip priprave; nadomestki in izboljšave gl.
kuharski leksikon). Moko in jedilni škrob presejemo v manjšo skledo. Dobro premešamo.
■ Tortni model (24 cm) namažemo z oljem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Kvasovka je enocelični mikroorganizem in sodi v kraljestvo gliv. En gram svežega kvasa vsebuje skoraj 12 milijard kvasovk.
■ Pomaranče temeljito operemo in posušimo; gl.
opozorila.. Z lupino vred jih narežemo na krhlje in odstranimo peške. Krhlje narežemo na manjše koščke. Stresemo jih v multipraktik / blender in zmiksamo v kremo.
Pomarančni kolač
■ Pomarančno kremo prelijemo v skledo. Jajca stepemo in prilijemo v skledo. Dodamo sladkor in moko, prilijemo vanilijo in premešamo z metlico. Prilijemo olje in mleko in nadaljujemo z mešanjem. Nazadnje dodamo kvas in ščepec soli in dobro premešamo.
Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Testo nalijemo v model. Pečemo ga pribl. 50 minut. Pečen je, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega.
■ Model s pečenim desertom preložimo na rešetko / mrežico. Da se ohladi na sobno temperaturo. Ohlajen kolač vzamemo iz modela.
Serviranje
Ohlajen
pomarančni kolač ali
kolač s celimi pomarančami potresemo s sladkorjem v prahu. Narežemo ga in ponudimo.
Shranjevanje
Kolač lahko hranimo pod stekleno kupolo 4–5 dni. Pri sobni temperaturi. Zamrznemo ga lahko za do 1 mesec.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Pomarančni kolač
■
Nadomestki in izboljšave. Kolač lahko obogatimo z drobnimi koščki čokolade ali z rozinami. Sladkor lahko nadomestimo z rjavim sladkorjem ali z eritritolom. Lahko uporabimo nežno ekstra deviško oljčno olje. Vanilijo lahko nadomestimo s cimetom ali s kardamomom. Za hrustljavost lahko po kolaču potresemo opečene mandljeve lističe ali grobo sesekljane opečene lešnike.
Ena pomaranča vsebuje pribl. 50 mg vitamina C. To je 2/3 človekovih dnevnih potreb.
■
Pomarančevec (Citrus sinensis) je do 12 m visoko drevo s podolgovatimi mesnatimi listi in popolnoma belimi cvetovi. Pomaranče so lahko rumene do oranžne (taroko, bionda), rdeče (moro, sanguinela), manjše ali večje, s tanjšo ali z debelejšo lupinico. Meso pomaranč je lahko oranžne, rumene ali rdeče barve. Po okusu so lahko sladke, kiselkaste ali grenke. Grenkih pomaranč ne uživamo surovih, predelujejo jih v džeme, marmelade in želeje.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Če je le mogoče,
uporabljajmo bolj zdrava (dražja) ekstra deviška olja, ki med pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je ekstra deviško olivno olje, naprodaj pa so tudi številna druga.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora
Jajca hranimo v hladilniku v originalni kartonski embalaži. Na temperaturi in do roka, označenih na embalaži. Jajca ležijo z ožjim delom navzdol, da ostane rumenjak v sredini.
■
V izvirnem receptu je uporabljen instant vanilijev kvas (
vanilla-flavoured instant yeast). To je suhi kvas na bazi vinskega kamna, odišavljen z burbonsko vanilijo. Ne vsebuje sestavin živalskega izvora, zato je primeren za vegane in za ljudi z intoleranco na kvas.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Pomarančni kolač
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pomarančni kolač po sicilijansko ali
kolač s celimi pomarančami (izvirno:
Sicilian whole orange cake: the recipe for the soft and fragrant Italian pan d'arancio) s portala
cookist
■ številni različni viri