Priprava
■ Pomaranče temeljito operemo in obrišemo. S posušenih obrežemo oba konca, potem pa jih razpolovimo, izpeškamo in zrežemo na tanka kolesca. Pomagamo si z mandolino (na spodnji fotografiji;
spletni nakup) ali z nastavkom na multipraktiku. Rezine ožamemo med dlanmi, da dobimo pribl. 5 dl pomarančnega soka. Limono ožamemo, sok pa zmešamo s pomarančnim.
■ Ožeta kolesca pomaranč stresemo v lonec. Prilijemo toliko hladne vode, da jih prekrije. Zavremo in kuhamo 30 minut. Kuhane odcedimo in ohladimo do toplega. Tople sesekljamo z ostrim nožem.
■ Sesekljane pomaranče stresemo v posodo. Dodamo sladkor in prilijemo mešanico obeh sokov. Zavremo, potem pa pri najnižji temperaturi kuhljamo 3–3,30 ure. Vmes pogosto premešamo. Kuhan pomarančni džem dobi temnejšo karamelno barvo. Gl. tudi
nasveti.
■ Kozarček za vlaganje (7,5 dl) s pokrovčkom temeljito operemo in ga za 10 minut položimo v pečico, ogreto na 80-100 °C.
■ Kuhan pomarančni džem odstavimo in ga odišavimo z viskijem. Dobro premešamo, vroč džem pa nadenemo v vroč kozarec. Nepredušno ga zapremo, ovijemo v brisačo in ohladimo.
Serviranje
Pomarančni džem z viskijem so prehranska nebesa, če jih ponudimo na opečenih kruhkih, namazanih z maslom. Gl. tudi
ideje.
Nadomestek
■ Viski lahko nadomestimo s konjakom ali z rumom.
■ (brezalkoholna različica) Odlične dišave za skoraj vse džeme so (abecedno): cimet, (čili (ščep), ingver, kardamom, klinčki, muškatni orešček ali /in vanilija. Najboljša izbira je ena, največ dve začimbi.
Izboljšanje
Single malt viskiji sodijo med najboljše viskije, zanje pa je značilen blažji okus. Prihajajo iz ene žganjarne, pridelujejo pa jih le iz ječmena. V hrastovih sodih odležijo najmanj 3 leta. Mešanice različnih malt viskijev so
vatted malt viskiji.
Nasveti
Preprost način preizkusa ustrezne gostote džema je želirni preizkus. Preden se lotimo priprave, v hladilnik položimo majhen krožniček. Ko domnevamo, da je džem kuhan, ga kanemo na hladen krožniček. Če se po desetih sekundah ne razleze, je kuhan.
Pojasnila
Pomarančevec je do 12 m visoko drevo s podolgovatimi mesnatimi listi in popolnoma belimi cvetovi. Pomaranče so lahko rumene do oranžne (
taroko, bionda), rdeče (
moro, sanguinela), manjše ali večje, s tanjšo ali z debelejšo lupinico. Meso pomaranč je lahko oranžne, rumene ali rdeče barve. Po okusu so lahko sladke, kiselkaste ali grenke.
Različice
Ideje
■ gl. pomaranče (številne
ideje); viski (številne
ideje)
■ Pomarančni džem lahko uporabimo pri pripravi številnih sladic. Še posebej pri naslednjih:
■ Skoraj vsak džem lahko postane marmelada, če kuhanega zmiksamo s paličnim mešalnikom. Ali pa ga pretlačimo s pomočjo pasirke.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
■ Sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi tihi ubijalec. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein.
Zanimivosti
■ Pomaranče po obiranju ne zorijo več, barva lupine pa ni povezana z zrelostjo sadežev. Brazilske pomaranče imajo pogosto zeleno lupino, pa so povsem zrele.
■ Znanstveniki iz
Commonwealth Scientic and Industrial Research Organization ugotavljajo, da redno uživanje agrumov za 50 % zmanjšuje možnost pojava raka ust, požiralnika in želodca. Le ena pomaranča pomarančna dnevno pa za nekaj odstotkov zmanjšuje možnost možganske kapi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pomarančni džem z viskijem (izvirno: easy whisky marmalade)
Sam Linsell, z bloga
Drizzle & Dip
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sam Linsell