Priprava
■ POMARANČNA IN ČOKOLADNA PENA V KOZARCU - POMARANČNA PENA. Pripravimo
vodno kopel, na katero se prilega domači kotliček ali skleda.
■ Želatino namočimo v hladno vodo, da se zmehča. Pomarančo ožamemo sok pa segrejemo do vročega; zavreti ne sme. Želatino ožamemo in jo dodamo odstavljenemu vročemu pomarančnemu soku. Premešamo, da se stopi, mešanico pa nekoliko ohladimo.
■ Beljake stepamo, da se začnejo na snegu tvoriti mehki vršički. Smetano stepemo podobno kot beljake.
■ V kotliček/skledo nalijemo rumenjake. Dodamo sladkor, drobno naribamo pomarančno lupinico in položimo nad vodno kopel. Z električnim pripomočkom stepamo 5–10 minut. Da dobimo gosto peno.
■ Kotliček/skledo odstavimo, vsebino pa stepamo, da se ohladi. Nato po vrsti nežno (!) vmešamo pomarančno mešanico z želatino, beljakov sneg in stepeno smetano. Peno razdelimo v 6 velikih kozarcev, ki jih položimo v hladilnik vsaj za 2 uri.
■ ČOKOLADNA PENA (pripravljati jo začnemo 15 minut pred koncem hlajenja pomarančne). Čokolado sesekljamo, sesekljano pa stresemo v kotliček/skledo. Položimo jo nad vodno kopel ter dodamo maslo in 1 žlico hladne vode; gl.
pojasnila. Segrevamo in občasno premešamo, da se čokolada stopi. Stopljeno odstavimo in hladimo nekaj minut.
■ Beljake stepamo, da se začnejo na snegu tvoriti mehki vršički. Smetano stepemo podobno kot beljake.
■ Čokoladi primešamo rumenjaka enega za drugim (!), potem pa odločno še 1 žlico beljakovega snega. Preostali sneg vmešamo nežno s kuhalnico, potem pa podobno vmešamo še stepeno smetano.
■ Čokoladno peno razdelimo po pomarančni. Kozarce položimo nazaj v hladilnik vsaj za 2 uri.
Serviranje
Po peni potresemo kakav, nazadnje pa, še zdrobljene kekse. Po okusu.
Pomarančna in čokoladna pena v kozarcu je lahka sladica.
Shranjevanje
Desert lahko hranimo v hladilniku nekaj dni. A le, če pozabimo nanjo.
Izboljšanje
■
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enako kakovostne so tudi: italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter. Pomarančna in čokoladna pena je okusnejša z eno od njih.
Pomarančna in čokoladna pena v kozarcu
Nasveti
Čokolada v tablicah se topi lepše kot čokoladne kapljice. Pomembno pa je, da jo drobno sesekljamo, ker se potem lažje in bolj enakomerno (s)topi.
Pojasnila
■ Pomarančevec je do 12 m visoko drevo s podolgovatimi mesnatimi listi in popolnoma belimi cvetovi. Pomaranče so lahko rumene do oranžne (
taroko, bionda), rdeče (
moro, sanguinela), manjše ali večje, s tanjšo ali z debelejšo lupinico. Meso pomaranč je lahko oranžne, rumene ali rdeče barve. Po okusu so lahko sladke, kiselkaste ali grenke.
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu, da se obarvajo rahlo vijoličasto. Sledi fermentacija s katero se zrna obarvajo čokoladno rjavo. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, da razvijejo bogat okus in značilne barve kakava. Pražena semena stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Malo masla in žlica vode v čokoladi omogočita, da dobimo gladko stopljeno čokolado. Če nam vendarle ne uspe, med stepanjem prilijemo žlico vroče vode. Po potrebi še drugo in tretjo.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje)
Opombe
Znanstveniki iz
Commonwealth Scientic and Industrial Research Organization ugotavljajo, da redno uživanje agrumov za 50 % zmanjšuje možnost pojava raka ust, požiralnika in želodca. Le ena pomaranča dnevno pa za nekaj odstotkov zmanjšuje možnost možganske kapi.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zanimivosti
Primorska družina Zavrtanik je v Lescah ustanovila drugo slovensko tovarno čokolade. Letna proizvodnja je bila 600 ton, po drugi vojni pa je z nacionalizacijo nastala tovarna Gorenjka.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pomarančna in čokoladna pena v kozarcu (izvirno:
chocolate orange mousse pots)
Hannah Hossack-Lodge, z bloga
Domestic Gothess
■ številni različni viri