Priprava
■ V
loncu pristavimo in zavremo vodo za
kuhanje testenin.
■ V kozici pristavimo vodo za
blanširanje paradižnika.
■ Tunino dobro odcedimo in nadrobimo na koščke.
■ Paradižnik za 20 sekund potopimo v krop, nato pa ga odcedimo, olupimo, razkosamo na četrtine, razsemenimo in narežemo na kockice.
■ Krop za kuhanje testenin posolimo, nato pa vanj stresemo testenine, ki jih skuhamo
na zob.
■ V veliki ponvi segrejemo olivno olje, na katerem 1 minuto pražimo osmukan rožmarin.
■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo na rožmarin. Dodamo še tunino, nakockan paradižnik, sol, sveže mlet poper in drobno naribano limonino lupino. Vse skupaj še nekoliko pogrejemo.
Serviranje
Polžki s tunino in paradižnikom so presenetljiva glavna jed, h kateri ponudimo sezonsko mešano listnato solato.
Nadomestek
Paradižnik izven sezone nadomestimo s češnjevci, razkosanimi na četrtine.
Izboljšanje
■ Testenine iz duruma, trde pšenice, ki jo sejejo predvsem v južni Italiji, se odlikujejo s čvrstostjo, trajnostjo in prebavljivostjo.
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ Večino testenin lahko izboljšamo z dodatkom pečenega paradižnika.
■ Jed okisamo z brizgom limoninega soka.
■ Jed dobi privlačnejši videz, če jo pred serviranjem potresemo z rožmarinovimi cvetovi.
Nasveti
■ Kadar paradižnike sadimo na domačem vrtu, mednje posejemo ali posadimo baziliko. Ta odganja insekte, paradižniku pa da tudi ščepec svojega okusa.
■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo.
■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
Pojasnila
■ Italijani delijo makarone na debelejše, kot so na primer zitoni, candele ali ziti (vse ital.) in na nekoliko tanjše bucatine (ital.).
■ Kadar testenine s kleščami za testenine na omako predenemo neposredno iz kropa, jedi dodamo malo škrobnate vode, ki ji prinese nekaj dobrodošle sočnosti.
Različice
gl. polžki s tunino (manj paradižnika); testenine s paradižnikom (številne različice); testenine s tunino (številne različice)
Ideje
■ Rožmarin se zelo dobro ujema s česnom in sredozemskimi zelišči, na primer z baziliko, origanom in žafranom.
■ gl. polžki (številne različice)
Opombe
■ Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih (večkrat) pokusimo.
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja.
Opozorila
■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
Zdravilni učinki
(domnevni)
(Ekstra deviško) olivno olje, morske ribe, paradižnik in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. To še posebej velja za tiste ribe, ki vsebujejo največ omega-3 maščobnih kislin, na primer losose, sardele, skuše, slede in tune.
Zanimivosti
Nekaj receptov za testenine najdemo že v slavni kuharici rimskega sladokusca Apicija, spisani v 1. stoletju.
Viri
številni različni viri