Priprava
■ Pristavimo vodo za kuhanje mlade čebule. Kruhu obrežemo skorjo. Sredico zmiksamo v drobtine. Jajci blago stepemo.
■ Čebulo očistimo, pustimo pribl. 2 cm zelenega dela. Stresemo jo v krop in kuhamo 5 minut.
■ Kuhano mlado čebulo odcedimo, nekoliko ohladimo in drobno sesekljamo. V skledi ji primešamo pire krompir, drobtine, jajci, sol, sveže mleti poper in muškatni orešček.
Hitro pečenje na dokaj vročem olju preprečuje razpadanje polpet.
■ V veliki ponvi dokaj močno segrejemo olje. Zajamemo za 2 žlici mase, ki jo oblikujemo v polpeto. Podobno oblikujemo še 5 polpet. Položimo jih v ponev in pečemo 2–3 minute. Da se zlato rjavo obarvajo.
■ Polpete obrnemo. Tudi po drugi strani jih pečemo 2–3 minute. Med pečenjem oblikujemo naslednjih 6 polpet. Vse preostale spečemo podobno. Pečene hranimo na toplem.
Serviranje
Polpete iz ostankov krompirjevega pireja z mlado čebulo ponudimo za zajtrk. Z
jajci na oko, na primer. Lahko pa so tudi okusna
krompirjeva priloga.
Sorodni recepti
Ideje
Iz ostankov krompirjevega pireja lahko pripravimo tudi
krompirjeve pogačice ali
ocvrte krompirjeve cmočke s sirom in slanino. Za h kozarcu piva.
Kuharski leksikon
■ Pri okusnem krompirjevem pireju igra glavno vlogo krompir. Sorta, pridelava in kuhanje. Izbiramo ekološko pridelan krompir, ki je okusnejši; pazimo na državo izvora. Za pire segajmo po mokastih sortah, ki jih nekoliko hitreje skuhamo. Krompir, kuhan v pari ali v posodi s čim manj vode, ima polnejši okus. Solimo ga, preden ga pretlačimo. Porabimo manj soli in pridobimo pri okusu.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ Osnovna ideja krompirjevega pireja je, da v krompir vtepemo tekočino, maščobo in zrak. Pravi krompirjev pire je gladek, lahek, puhast, kremast in okusen. Pretlačen krompir mešamo z metlico, zelo hitro in tako dolgo, da nas zaboli rama. Vzamemo si nekaj počitka, po potrebi dodamo še malo mleka/smetane, potem pa znova mešamo do bolečine v rami.
Bert Greene (1923-1988) je bil ameriški pisec kuharskih knjig in kolumnist pri New York Daily News.
■ Muškatovec (
Myristica fragranc) zraste do 20 m visoko. Vsako leto rodi do 2.000 oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči. Pokaže se škrlatna ovojnica, muškatni cvet. Ta obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
Opozorila
Povprečen gomolj krompirja vsebuje (po teži) več rakotvornih pesticidov kot katero koli drugo živilo. Segajmo po krompirju ekološke pridelave.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
polpete iz ostankov krompirjevega pireja z mlado čebulo ali
krompirjeve polpete z mlado čebulo (izvirno:
Bert Greene's potato scallion cakes /fritterra/) s portala
FOOD52 hrana
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup v trgovini
FOOD52