Priprava
■ V mešalni posodo zmešamo polovico polnovredne moke, kvas, med in 1,8 dl mlačne vode. Penasto mešanico pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo 10 minut.
■ V posodo stresemo preostalo polnovredno moko, moko in sol. Prilijemo olje, vse skupaj pa s kljukama za testo pri najnižji hitrosti mešamo, da se sestavine povežejo. Nato hitrost zvišamo na srednjo, sestavine pa gnetemo 5–7 minut. Da dobimo gladko, sijoče testo.
■ Testo postrgamo v manjšo skledo. Tanko ga premažemo z oljem, pokrijemo s prozorno folijo in pustimo na toplem 60 minut. Da vzhaja na dvojno količino.
■ 2–3 klasične pekače obložimo s peki papirjem.
■ Izbran posip potresemo po večjem pladnju. Seveda lahko uporabimo različne posipe oziroma začimbe, a vsako posebej.
■ Vzhajano testo razvaljamo v pravokotnik. Po širši strani odrežemo za prst debelo rezino z ostrim nožem. Z dlanmi jo razvaljamo v dolg svaljek nepravilnih oblik. Povaljamo ga po izbranem posipu oziroma začimbi/zelišču in položimo v pekač. Podobno oblikujemo vse testo, med svaljki pa puščamo dober centimeter prostora. Vzhajajo naj kakih 15 minut.
■ Pečico ogrejemo na 220 stopinj.
■ Pekače položimo v ogreto pečico za 10–15 minut. Da se zlato rjavkasto obarvajo.
■ Pečene grisine preložimo na rešetko in ohladimo.
Serviranje
Polnovredni grisini so priljubljeno pecivo za grizljanje. Ponudimo jih kar tako, h kakšnemu slanemu
namazu. Lahko tudi s kozarcem vina ali piva.
Nasveti
■ Pred pripravo vse sestavine za jedi s kvašenim testom za vzhajano ali kvašeno testo segrejemo na sobno temperaturo. Najbolje da jih iz hladilnika vzamemo večer pred pripravo. Za vzhajanje je najprimernejša temperatura v prostoru 27, nikakor pa ne sme pasti pod 20 °C. Pa brez prepiha.
■ Ko kvašeno testo pripravljamo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo, pravilno ugneteno testo pa se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro; spirali naj gresta le nekajkrat skozenj, da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
Pojasnila
Polnovredna, tudi
polnozrnata, integralna ali
graham moka, je pridobljena iz celih, neoluščenih žitnih zrn. Poleg tega ni kemično obdelana (barvana), ohrani pa tudi neprimerno več hranilnih snovi. Bela moka ima v primerjavi s polnovredno manj kar 60 % kalcija, 75 % železa, 85 % magnezija, 75 % cinka, 75 % vitamina B1, 80 % vitamina B2 in 85 % manj vitamina E.
Različice
gl.
grisini (številne
različice)
Ideje
gl.
kvašeno testo (
različice in številne
ideje); moka (številne
ideje); polnovredna moka (številne
ideje)
Opozorila
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Kvašeno testo so po starem pripravljali tako, da testa niso stepali oziroma gnetli, ampak so ga najmanj stokrat vrgli ob pomokano delovno površino.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
polnovredni grisini ali
polnovredne krušne palčke (izvirno:
whole wheat grissini)
Himanshu Taneja, z bloga
THE WHITE RAMEKINS
■ številni različni viri