■ Dno tortnega modela obložimo s peki papirjem, obod pa namažemo z maslom. ■ Bučo drobno naribamo. ■ Pečico segrejemo na 180 °C. ■ V kotličku penasto umešamo zmehčano maslo, jajca in sladkor. ■ Umešanim jajcem dodamo naribano bučo, drobno naribano limonino lupino, limonin sok, mlete mandlje, kardamom in ščepec soli. Na vse skupaj presejemo moko s pecilnim praškom. Gladko razmešamo in nalijemo v model, ki ga za 55 minut postavimo v segreto pečico. ■ Pečen kolač vzamemo iz pečice. Zvrnemo ga na pladenj in ohladimo.
Serviranje
Polnovreden bučni kolač z mandlji ali polnovredni kolač z bučo in mandlji razrežemo in ponudimo.
Nadomestek
■ Polnovredna moka (gl. pojasnila) je izvrstno nadomestilo za belo moko, ki jo uvrščamo med najbolj škodljiva živila. ■ Jajci lahko nadomestimo s skodelico zdrobljenega tofuja. ■ Maslo lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega vidika slabše nadomestilo. ■ Limone lahko nadomestimo z limetami, ki so nekoliko bolj kisle in aromatične.
Nasveti
Pri nakupu buč izbiramo čvrste in težke plodove s trdo lupino.
Triki
■ Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih predhodno blanširamo. ■ Če hranimo jajca v hladilniku obrnjena s širšim koncem navzgor, ostanejo dlje časa sveža.
Pojasnila
■ Polnovredna, tudi integralna ali polnozrnata moka je moka, pridobljena iz ekološko pridelanih neoluščenih zrn. ■ Poznamo 3 pomembne skupine buč. Navadna buča, tudi prašičja ali krmna buča je tista, iz katere so vzgojene oljčne buče za pridelavo bučnega olja in bučnih semen. V kulinariki je najbolj cenjena muškatna buča, medijsko pa so najbolj prepoznavne orjaške buče, ki dosegajo rekordno težo in obseg. ■ Rjavi trsni sladkor je bolj zdrava, neprečiščena oblika sladkorja, ki pa vsebuje enako količino kalorij kot beli. ■ Zmehčano maslo ni nič drugega, kot maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo. ■ Glavne sestavine pecilnega praška so soda bikarbona, vinski kamen in škrob. V testo ga vedno presejemo skupaj z moko, da se enakomerno razporedi po testu.
Pira je vrsta pšenice, ki uspeva tudi brez dodatnega gnojenja in kemikalij.
Opozorila
■ Oluščene oreške kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki. ■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju. ■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo.
Zdravilni učinki
(domnevni) Kardamom uvrščamo med afrodiziake.
Zanimivosti
■ V Švici pravijo piri tudi zeleno zrnje (nem. grunkern), ker jo žanjejo v mlečni zrelosti, ko je klasje še zeleno. ■ Buče botanično uvrščamo med sadje.
Viri
■ dopolnjen recept polnovreden bučni kolač z mandlji ali polnovredni kolač z bučo in mandlji iz knjige Božanske sladice, šola zdrave kuhinje, Božič, Marja, Naravna pot, Fram 2006 ■ številni različni viri
” Pira je vrsta pšenice, ki uspeva tudi brez dodatnega gnojenja in kemikalij. “
” Pri nakupu buč izbiramo čvrste in težke plodove s trdo lupino. “
Čokoladni kolač s čokoladno glazuro
Najbrž najboljši čokoladni kolač sploh. Zelo preprost recept, a posebno okusna in sočna sladica. Polna razkošnega ...
(5.00; 2 oceni)
Malinov kolač s pudingovo kremo
V plasti zložimo beljakovo testo, pudingovo kremo, malinov pire in smetano. Da dobimo sočen, okusen in všečen ...
(5.00; 2 oceni)
Črno beli kolač
zelo preprost kolač pripravimo iz enotnega testa, za katerega dobro stepemo rumenjake in sladkor, gosti, bledi ...