Priprava
■ POLNJENE PAPRIKE Z RIŽEM, SONČNIČNIMI SEMENI IN OREHI - NADEV. Sončnična semena in orehe zmeljemo. Češnjevce očistimo. Krompir operemo in olupimo, če ga uporabimo. Korenje olupimo in naribamo. Čebulo drobno sesekljamo.
■ Sesekljano čebulo prepražimo na malo olja, da postekleni. Dodamo korenje, ki ga pražimo, da se zmehča.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Nadev občutno izboljšamo z na hitro prepraženimi lisičkami ali/in jurčki.
■ Riž stresemo na prepraženo zelenjavo. Vse skupaj pražimo nekaj minut med pogostim mešanjem. Naposled vmešamo mleta semena in orehe, sol, sveže mleti poper in mleto papriko. Premešamo in odstavimo.
■ Paprikam odrežemo pokrovček s pecljem. Iz notranjosti odstranimo rebra in semena. Paprike nadenemo z nadevom in zložimo v posodo. Nadev
zapremo s češnjevci, med paprike pa lahko položimo kakšen krompir.
Kdor ima rad več omake, 30 minut pred koncem kuhanja prilije še malo vode.
■ Pretlačen paradižnik nalijemo v posodo. Prilijemo toliko vode, da se paprike potopijo. Tekočino posolimo, posodo s paprikami pa položimo v segreto pečico. Za 90–120 minut. Da se paprike zmehčajo in ob robu obarvajo. Omaka pa se zgosti.
■ Peteršilj sesekljamo, ko so paprike že kuhane.
Serviranje
Polnjene paprike z rižem, sončničnimi semeni in orehi ali
nadevane paprike brez mesa v paradižnikovi omaki ponudimo z malo omake. Izdatno jih obrizgamo z oljčnim oljem in potresemo s peteršiljem. K jedi postrežemo
krompirjev pire ali izbran kruh, lahko tudi (mešano) listnato solato.
Polnjene paprike z rižem
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Poznamo več kot dvesto (pod)vrst paprik, ki se razlikujejo po obliki, velikosti, barvi in okusu. Klasične rdeče paprike so enake kot rumene, rumene pa so enake kot zelene. Razlika je samo v stopnji zrelosti. Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih.
■
Riž (Oryza sativa) je enoletna rastlina, ki zraste 1-1,8 m visoko. Nekatere sorte celo višje. Za vzgojo je potrebno dosti vode in dela. Zato je gojenje razširjeno v deželah s ceneno delovno silo, zlasti v (sub)tropski delih južne- in jugovzhodne Azije.
■ Improvizirajmo.
Riž najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo, fižolom* (črni*), gobami (nadev),
kariji, kokosom*, kokosovim mlekom*, maslom, mlekom, oreški (mandlji, orehi, pekan, pinjole, pistacije), pilavi, smetano, suhim sadjem (marelice, rozine, slive),
zelenjavno osnovo ali/in z zelenjavo (nadev).
■ Pri nakupu korenčka smo pozorni na sveže, neovelo zelenje. Ne kupujmo korenčka, ki se ga ne drži vsaj malo (svežega) zelenje.
Rdeče paprike vsebujejo likopen, ki jim daje intenzivno rdečo barvo. Je pa tudi eden najmočnejših antioksidantov.
■
Pretlačen paradižnik (passata, passata di pomodoro, passato) je paradižnikov pire iz presnih paradižnikov. Pretlačenih s pasirko. Nekoliko težje skozi cedilo. Da odstranimo kožo in semena. Industrijske pasate se razlikujejo po gladkosti. Posamezni viri navajajo, da pretlačen paradižnik lahko tudi skuhamo. Kakovostnejši paradižniki, okusnejše
polnjene paprike.
■
Sončnična semena so plodovi sončnic (
Helianthus annuus). Ležijo v cvetnih košaricah s premerom do 50 cm. Sveža ali pražena (ne)soljena semena so priljubljen prigrizek. Sveža, nesoljena pa uporabljamo pretežno v veganski kuhinji. Iz olupljenih semen stiskajo (ekstra deviško) sončnično olje.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■
Prekajena mleta paprika da jedem prijeten priokus. Kot bi jih kuhali po starem, na odprtem ognjišču. S takšno papriko lahko brez (prekajenega) mesa skuhamo izvrstne enolončnice (npr.
ričet,
jota,
pasulj), golaže, raguje, paprikaše ipd.
Polnjene paprike z rižem, sončničnimi semeni in orehi
Opozorila
Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od 1 leta zavržemo. Med sladokusci je priljubljena madžarska, imenovana
rdeče zlato.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
polnjene paprike z rižem, sončničnimi semeni in orehi ali
nadevane paprike brez mesa v paradižnikovi omaki (izvirno:
posne punjene paprike)
Olivera Senić, z bloga
JA U KUHINJI… (srb.)
■ številni različni viri
Olivera Senić