Priprava
■ Skuhamo koruzno polento, bodisi po svojem ali po odličnem
Gurmanovem receptu (VIDEO). Ko postane kremna, dodamo maslo in drobno nariban parmezan. Lahko tudi (sesekljan) timijan in origano. Dobro premešamo.
Češnjevce lahko nadomestimo z zrelimi pelati, ki jih zrežemo na četrtine.
■ Češnjevce operemo in razpolovimo. Stresemo jih v manjši pekač in obrnemo s prerezano stranjo navzgor. Dodamo česen. Zelenjavo potresemo s soljo, s sveže mletim poprom in z 2/3 bazilike. Po češnjevcih prelijemo oljčno olje.
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Manjši pekač obložimo s peki papirjem. Vanj postrgamo polento. Poravnamo jo in nekoliko ohladimo. Da se stisne.
■ Pekač s češnjevci položimo v segreto pečico. Le toliko, da češnjevci spustijo sok in se zmehčajo.
Polento lahko skuhamo do 3 dni pred pripravo. Hranimo jo v hladilniku. Pred serviranjem jo narežemo in opečemo po receptu.
■ V ponvi dobro segrejemo olje. Polento narežemo na večje kocke. Na olju jih hrustljavo (!) zapečemo po obeh straneh. Mocarelo narežemo na rezine.
■ Na segret servirni krožnik (lahko) odcedimo sok iz pekača s češnjevci. Po njem položimo opečeno polento. Da spodnji sloj vpije sok. Po polenti takoj razdelimo mocarelo, po njej pa češnjevce. Po vrhu potresemo preostalo baziliko. Po jedi nameljemo poper. Nazadnje jo izdatno pokapljamo z oljčnim oljem.
Serviranje
Polentina brusketa z mocarelo in češnjevci, brez glutena mora na mizo, takoj ko je narejena. Odlična je s kakšno od številnih različic
paradižnikove omake. Ali s sezonsko (mešano) solato.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Kupujmo zdrob ekološkega izvora, pripravljen iz celega žitnega zrna skupaj s kalčki. Najbolj kakovosten koruzni zdrob ima neenakomerno obarvana zrnca, med katerimi so redkeje posejana črna. Še bolje, če imamo mlinček za žita, da si s primerno nastavitvijo načina mletja lahko privoščimo najboljši, sveže mleti zdrob.
■ Polento najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, česnom*,
pestom, peteršiljem, poprom (črnim), rožmarinom*, soljo ali/in z žajbljem*.
Improvizirajmo. Mocarelo najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, česnom in/ali z origanom.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Mocarela (
mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (
pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz ali bivoljega mleka. Kraljica mocarel je burata (
burrata). Kakovostno mocarelo lahko uživamo samo, kot desertni sir, sicer pa je nepogrešljiva sestavina številnih lazanj, pic, solat in (gratiniranih)
testenin.
Češnjevci ali češnjevi paradižnički (tudi zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Poznamo nad 60 vrst bazilike (
Ocimum basilicum), ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Z lističi, ki so lahko zelo drobni ali dolgi celo do 5 cm. Bazilika po vonju spominja na janež, cimet, meto, limonino lupinico, piment ali klinčke, po okusu pa je pikantna in blago sladkasta.
Opozorila
Mocarela slabe kakovosti je gumijasta, žilava, zrnata ali/in sluzasta. V primerjavi z drugimi siri je dokaj pusta. V povprečju vsebuje le 20 g maščobe/100 g. Je pa opazno bolj mastna od navadnega jogurta in od puste pretlačene skute.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
polentina brusketa z mocarelo in češnjevci, brez glutena (izvirno:
bruschette bez kruha)
Lidija Lončarić, z bloga
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri