Priprava
■ Tortni model (22 cm) obložimo s peki papirjem. PO številnih virih omleto spečemo v ponvi v pečici.
■ Beljake v stepemo v čvrst beljakov sneg.
■ V drugem kotličku stepemo rumenjake in sladkor, da dobimo bledo kremo. Dodamo 2 žlici beljakovega snega in dobro premešamo. Na vse skupaj presejemo moko, dodamo preeostali beljakov sneg in nežno (!) premešamo. Testo nalijemo v obložen tortni model, ki ga položimo v ogreto pečico za 12 minut. Na sredi naredimo vdolbino, da pečeno omleto lažje prepognemo.
■ Sladko smetano čvrsto stepemo tik pred koncem pečenja omlete; gl.
izboljšanje. Nabrizgamo jo po polivic ovalnega krožnika; gl.
izboljšanje.
■ Pečeno omleto vzamemo iz pečice. Zvrnemo jo na večji krožnik in odstranimo papir. Polovico omlete premažemo z brusničnim džemom. Omleto prepognemo, prepognjeno pa položimo na krožnik poleg stepene smetane. Gl. tudi
opombe, pojasnila.
Serviranje
Omleto potresemo s sladkorjem v prahu in brez oklevanja prinesemo na mizo. Samo povsem sveža, še vroča
pohorska omleta je tista sladica, ki se nam vsede v srce.
Pohorska omleta sodi med zelo redke mariborske sladice; gl. tudi
opombe.
Nadomestek
Kadar brusnice nadomestimo z mešanim sadjem, pripravimo
omleto Stefani.
Izboljšanje
■ Smetani dodamo žličko vanilijevega sladkorja pred stepanjem.
■ Stepeno smetano lahko na krožniku obložimo z nekaj svežega jagodičevja. Praviloma takšnega, ki raste na ali pod Pohorjem. Npr. z (gozdnimi) jagodami, z malinami, z borovnicami ali/in z robidnicami.
Nasveti
Beljakov sneg nam uspe, če ga pripravljamo z beljaki sobne temperature. Jajca vzamemo iz hladnilnika kakih 30-45 minut pred uporabo.
Triki
Če hranimo jajca v hladilniku obrnjena s širšim koncem navzgor, ostanejo dlje časa sveža.
Pojasnila
■ Originalni recept za
pohorsko omleto nam je odstopil novinar in gastronom Uroš Mencinger. Dobil ga je pri
Martini Tratar, ki je bila 12 let upravnica Poštarskega doma na Pohorju. Pohorsko omleto je kreiral in prvič pripravil kuhar
Franc Pogačar leta 1952.
Poštarski dom na mariborskem Pohorju so odprli 6. julija 1952. leta. Takrat je štiridesetletni Franc Pogačar prišel za glavnega kuharja. Kmalu potem, ko je v Poštarski dom prišla Tratarjeva, je Franc Pogačar odšel delati na Bled. Čez nekaj let je, še mlad, star okrog 50 let, umrl.
Tratarjeva (na spodnji fotografiji, prva z leve, ob njej upravnik Račič) je Mencingerju med drugim povedala tudi naslednje: "Za upravnico sem prišla leta 1954 in takrat je Pogačar že pripravljal pohorsko omleto. Dobro vem, da je bil to njegov recept, saj sem ga še vprašala, zakaj omlete ni imenoval poštarska, če pa jo je ustvaril na Poštarskem domu... Gostje so imeli pohorsko omleto zelo radi. Tudi po dvajset smo jih spekli popoldan in zvečer.« Na Poštarskem domu so pohorsko omleto pripravljali vselej enako. 3 žlice moke, 3 žlice sladkorja, 3 jajca... Vsakič so pripravili enako veliko, z njo pa so se včasih posladkali trije, včasih en sam, najpogosteje pa dva. Tudi to je posebnost pohorske omlete: ni večja, ni manjša, vselej je enaka! Za enega, za dva ali za tri.
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc.
Različice
■ Pohorska omleta se je s Pohorja kmalu naselila po vsej Sloveniji. Stari recept, kakor jo predstavljamo tukaj, se je izgubil, novi pa so le slaba kopija originala. Pohorska omleta s sadjem iz kompota? Pohorska omleta z ananasom? Pohorska omleta kot rolada? Pohorska omleta nadevana z vsemogočim sadjem in s smetano? Pohorska omleta premazana s smetano? V bistvu pa recept ne bi mogel biti bolj preprost kot je. Ravno najbolj preproste stvari pa so, kakor vemo, največje, najboljše in nesmrtne. In mednje sodi tudi naša
pohorska omleta.
Ideje
Z biskvitnim testom pripravljamo tudi številne druge sladice, zlasti torte in rolade.
Opombe
■ (za podrobnosti preberi članek
Nekoč je bil Poštarski dom, ostala je pohorska omleta, Majda Naji,
Večer, 12.1.2020) Uroš Mencinger ugotavlja, da je bila Pogačarju osnova za pripravo pohorske omlete piškotna omleta. Kakor jo najdemo v zgodnjih izdajah knjige Slovenske kuharica, F, Kalinšek (npr. osma izpopolnjena in pomnožena izdaja, Jugoslovanska knjigarna, Ljubljana 1935): »Penasto vmešaj 6 rumenjakov, dve žlici sladkorja, malo limonine lupine. Pridaj 6 žlic kavne smetane, nekaj zrn soli, 3 žlice moke in trd sneg 6 beljakov. Peci jih v plitvi ponvi ali kozici v pečici, da se lepo dvignejo. Iz te množine testa dobiš 4 do 6 omlet. Pečene namaži z marelično marmelado, pregani čez pol in potresi s sladkorjem«
■ Priprava pohorske omlete v gostinskem lokalu je pravzaprav svojevrsten obred. Oba morata biti hitra, najprej kuhar, potem še natakar. Pred gosta mora pohorska omleta priti še vroča, da se z njo sladka počasi in z užitkom.
■ Brusnice v slovenskem visokogorju nabiramo od julija do oktobra.
Opozorila
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol. Ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Sladkor in belo moko uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Pripravljena biskvitna zmes pred pečenjem ne sme čakati. Med čakanjem upada in izgublja potrebno rahlost. Nemudoma jo nalijemo v pekač/model in potisnemo v segreto pečico.
■ Stepene smetane nikoli ne nabrizgamo na omleto. Na njej se mimogrede stopi in razvodeni.
Zanimivosti
V časih, ko je na Poštarskem domu nastala pohorska omleta, je bil upravnik Železničarskega doma Račič, kuharica pa Vera Meglič. Slednja je Mencingerju med drugim povedala tudi tole: »... Pohorsko omleto smo hitro prevzeli tudi na Železničarskem domu, le da sem jo sama pripravljala iz štirih jajc, tako da je bila naša nekoliko višja. Seveda pa je bila tudi pri nas nadevana zgolj z brusnicami. Vkuhavala sem jih sama...«
Viri
■ izvirni recept
Franca Pogačarja nam je posredoval je prispeval
Uroš Mencinger, novinar in gastronom; članek (in stare fotografije)
Nekoč je bil Poštarski dom, ostala je pohorska omleta, Majda Naji,
Večer, 12.1.2020; fotografija
STO
■ številni različni viri