Predpriprava
■ PODBREŠKA POTICA S SUHIMI JABOLČNIMI KRHLJI (video zapis na dnu strani) – KVASEC. V skodelico nalijemo 4 žlice toplega mleka. Nanj nadrobimo kvas, dodamo žličko sladkorja in premešamo. Počakamo 10 minut, da se kvas stopi in aktivira.
■ Maslo počasi stopimo. Mleko segrejemo od mlačnega do toplega. Jajce in rumenjak blago stepemo z vilicami.
»Čas priprave« ne vključuje časa vzhajanja testa (45 minut) in zvitka (pribl. 30 minut.
■ V večjo skledo presejemo obe moki in sveže mleto morsko sol. Ob stran dodamo sladkor, kislo mleko, vanilij sladkor in sol.
■ Na sredi naredimo jamico, v katero nalijemo kvasec. Mešamo in postopoma prilivamo segreto mleko. Prilijemo mlačno maslo, potem pa testo mesimo 5 minut. Ročno ali strojno. Da je lahko, nelepljivo in gladko ter se ločuje od posode.
■ Testo oblikujemo v hlebček, ki ga položimo v skledo. Pokrijemo ga z navlaženo kuhinjsko krpo ali s prozorno folijo. Pri sobni temperaturi ga pustimo vzhajati 45 minut.
Če se potice lotevate prvič, vsaj preletite obširna članka Potica in Napake pri potici.
■ POTICA IZ PODBREZIJ – NADEV IZ SUHIH JABOLČNIH KRHLJEV. Mleko zavremo. Suhe jabolčne krhlje zmeljemo na strojček za mletje mesa (4 mm). Mlete poparimo z mlekom, prilijemo rum. Premešamo in pustimo, da se krhlji navlažijo.
Priprava
■ Potičnico namažemo z maslom in potresemo z drobtinami.
■ NADEVU primešamo sladkor, maslo sobne temperature, kislo smetano, rumenjak, vanilij sladkor, cimet in klinčke.
■ Beljaka stepemo v čvrst beljakov sneg. Petino ga odločno primešamo. Naposled nežno (!) vmešamo preostalega.
■ Pečico segrejemo na 160–180 stopinj.
Kdor se boji priprave potice ali pa se mu preprosto ne da, lahko podbreško potico naroči pri lokalnih mojstricah. Gl. kuharski leksikon.
■ NADEVANJE POTICE. Vzhajano testo razvaljamo v pravokotnik, debel 4–5 mm. Enakomerno ga premažemo z nadevom. Testo z nadevom zvijemo, da ima 4–5 zavojev. Položimo ga v potičnico, da se konici zvitka povsem stikata. Zvitek pokrijemo z navlaženo kuhinjsko krpo. Vzhaja naj kakih 30 minut.
■ V potico nekajkrat zabodemo pletilko ali debelejše nabodalce. Lahko kar do dna.
■ V skodelici stepemo malo mleka in jajce. Z mešanico premažemo površino kolača, razen luknjic od pletilke / nabodalca. Potico pečemo vsaj 40 minut, raje več. Glede na temperaturo v pečici.
■ Pečen kolač hladimo v potičnici 5 minut. Nato ga zvrnemo na mrežico / delovno površino. Da se ohladi na sobno temperaturo.
Serviranje
Podbreška potica s suhimi jabolčnimi krhlji ali potica iz Podbrezij je najbolj okusna mlačna ali pri sobni temperaturi. Lahko jo potresemo s sladkorjem v prahu. Nazadnje jo narežemo na klinaste rezine.
Foto: Kmečki glas
Shranjevanje
Podbreška potica, izvirni recept, se ohrani do 7 dni. Ovita v folijo za živila ali v laneni vrečki. Primerna je za zamrzovanje do 3 mesece. Odtajano porabimo v 3 dneh.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Zunanji videz podbreške potice je enakomeren, čvrst in z gladko skorjo. Barva pečene potice je zlato-rjava, tipična za sladko testo. Videz potice na prerezu: skorja ne odstopa, nadev je enakomerno razporejen, testo in nadev sta povezana in brez vmesnih lukenj. Na pritisk je potica mehka in prožna. Razmerje med kvašenim testom in nadevom je praviloma 500 : 350–400 g.
HLADNA POTICA, način priprave potic, skoraj brez tveganja, da bi šlo kaj narobe.
■
Potica iz Podbrezij pozna 3 tradicionalne nadeve: s suhimi jabolčnimi krhlji, s suhimi hruškovimi krhlji viljamovke in s suhimi tepkami in jabolčnimi krhlji. Tem se je kasneje pridružil nadev iz suhih sliv. Klasični kvas v testu lahko nadomeščajo z drožmi. Potica je dobitnica številnih priznanj. Na Gradu Otočec je bila izbrana za
kraljico velikonočnih potic. Na Ptuju je zmagala na prireditvi
Dobrote slovenskih kmetij. Bila je
naj potica na Dvoru Jezeršek.
Foto: BTC City
■
Podbreška potica, izvirni recept je proizvod z zajamčeno tradicionalno posebnostjo. Sestavine zanjo dobavljajo skrbno izbrani lokalni dobavitelji. Za nadevanje te različice sušita jabolčne krhlje (kosmač,
jonatan, voščenka ali
idared) Janko Jeglič in Aleš Jerala. Kolač pečejo v
potičniku. Ki je tudi sicer zapovedana posoda za peko tradicionalne slovenske potice.
Kvašeno testo, ki ga pripravimo pripravljeno z mlekom, je bolj mehko in bolj okusno.
■
Komur se ne ljubi ukvarjati s peko potice, lahko potico naroči pri mojstricah peke Podbreške potice (abecedno):
- Aljančič Jana, aljancic.jana@gmail.com, 040 560 786;
- Aljančič Veronika, aljancicveronika@gmail.com, 040 254 889;
- Kne Ivanka, ivankakne9@gmail.com, 041 398 756;
- Mihelič Bernarda, mihelic.bernarda@gmail.com, 041 350 332;
- Mokorel Erna, erna.mokorel@siol.net, 041 694 969;
- Pogačnik Barbara, barbara.metna@gmail.com, 041 386 882;
- Štaut Marija, marijasm1@gmail.com, 031 771 196.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
V suhem sadju se sčasoma nabere vlaga, zato takšne shranke dosušimo v pečici, segreti na 50° C.
■ Pri nas
je najpogosteje naprodaj kasija, cenejši cimet. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejšega cejlonskega ali vietnamskega. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo. Cimet v prahu je mleta oblika cimeta iz manj kakovostne cimetove skorje. Lahko ga kombiniramo z muškatnim oreščkom.
■
Slovenska potica je zajamčena tradicionalna posebnost od 22. aprila 2021 (objava v uradnem listu EU). Peka ni zemljepisno omejena, pogoj je pridobitev certifikata, da je pripravljena s potrjeno specifikacijo. Slovenska potica je pripravljena s kvašenim testom in z enim od petih nadevov: z orehovim ali z orehovim z rozinami, z rozinovim, s pehtranovim ali s pehtranovim s skuto. Pečena je v potičniku, tradicionalnem okroglem pekaču, z luknjo na sredini. Zunanji rob je lahko gladek ali rebrast. Imeti mora 3–4 zavoje, potica iz večjih potičnikov ima lahko do 6 zavojev. Najmanjša dovoljena velikost je 14 cm spodnjega premera. Slovenska potica je lahko potresena s sladkorjem.
Opozorila
■ Naprodaj so številne različice industrijsko pripravljenih potic, ki pa se po kakovosti ne morejo primerjati z domačimi. Predvsem zaradi vprašljivih dodatkov (sojina moka, emulgatorji, konzervansi, barvila, arome …) so primerljive kvečejmu po roku trajanja.
Industrijsko sušeno sadje pogosto vsebuje škodljive primesi, ki jih odstranimo s temeljitim pranjem. Na deklaraciji preverimo zapis o aditivih.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ dopolnjen recept
podbreška potica s suhimi jabolčnimi krhlji ali potica iz Podbrezij (izvirno: Podbreška potica – nadev iz suhih jabolčnih krhljev) s portala
podbrezje.si
■ številni različni viri
Krajši video zapis
Daljši video zapis