Predpriprava
■
KVAŠENO TESTO. V skodelici razmešamo 2 dl vode in med, da se med stopi.
■ Moko, kvas in sol presejemo v veliko skledo. Prilijemo medeno vodo in mešamo, da dobimo lepljivo testo. Pokrijemo ga s prozorno folijo. Pri sobni temperaturi ga pustimo vzhajati 18 ur (čas vzhajanja lahko skrajšamo; gl.
opombe). Da se količina testa več kot podvoji, po površini pa se naredijo drobni mehurčki.
Priprava
■ Mehko in lepljivo testo postrgamo na dobro pomokano delovno površino. Testo dobro pomokamo, potrem pa ga oblikujemo v ohlapen pravokotnik. Testo razdelimo na pol. Vsako polovico oblikujemo v hlebček, v katerega s prstom vtisnemo nekaj vdolbinic; gl.
fotografijo. Testo pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati 60 minut.
■ Pečico ogrejemo na 200 °C.
■ Pekač (za pico) potresemo z moko.
■ Pečico in pekač ogrejemo na 260 °C; pekač lahko ostane tudi hladen.
■ Testeni hlebček razvaljamo ali/in razvlečemo v krog s premerom 32–35 cm. Če nam je ljubši višji rob, naj bo 25 cm, a večje pice so bolj hrustljave. Seveda pa lahko testo oblikujemo tudi v pravokotnik, čeprav bi nas Italijani gledali postrani.
■ Testo premažemo z olivnim olje in obložimo po okusu. Pečemo jo 12–15 minut.
■ Medtem enako pripravimo testo za drugo pico.
Serviranje
Počasi vzhajano kvašeno testo za pico brez gnetenja brez gnetenja nam omogoča pripravo hrustljave pice po svojem okusu.
Izboljšanje
Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Nakup dragega mlinčka pa je opravičljiv, le če pogosto delamo z moko.
Nasveti
Odličen pripomoček za domačo peko pice je šamotna plošča, debela 3 – 6 c m; debelejš a in težja je boljša. Ploščo nam odreže pečar (pribl. 7 evrov), sami pa na njej obrusimo robove. Ploščo položimo na dno pečice, pred pečenjem pa jo močno segrejemo s spodnjim žarom in pri 250 °C. Po 15 minutah ploščo obrnemo in segrejemo še po drugi strani. Na segreto ploščo položimo pico. Ko se skorjica zapeče, temperaturo v pečici znižamo na 20 0 °C.
Triki
Pica iz domače pečice bo zagotovo prijetno hrustljava, če obložimo predhodno nekoliko zapečeno testo.
Pojasnila
Kvas v testu pretvarja sladkor ali škrob (glavna sestavina v moki) v ogljikov dioksid in alkohol, ki med peko izpari. Ogljikov dioksid se razleze skozi testo in naredi v njem zračne prostorčke, ki se raztezajo, kar povzroča, da se testo dviga in da v kruhu nastanejo mehurčki.
Različice
Ideje
gl. moka (številne
ideje);
počasi vzhajan beli kruh brez gnetenja
Opombe
■ Čas vzhajanja testa skrajšamo na 8–9 ur, če količino kvasa povečamo na 1/4 žličke. A na račun kakovosti testa.
■ Združenje
Associazione Verace Pizza Napoletana (angl., it.) si prizadeva za ohranitev standardov pri pripravi pice, ki terja nekaj osnovnih pravil. Testo je lahko izdelano le iz moke, olja, kvasa, vode in soli. Pica je okrogla, z dvignjenim robom, premer pa je največ 30 centimetrov. Testo gnetemo ročno, a pazimo, da ga pretirano ne segrejemo. Pico pečemo neposredno na dnu krušne peči, v kateri kurimo le kakovosten les, temperatura pa je vsaj 400 °C. Pico praviloma pečemo 2 minuti. Jajce ne sodi na pico.
Opozorila
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Najstarejšo, še danes delujočo picerijo
Pizzeria Port’alba v Neaplju so odprli leta 1738.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
počasi vzhajano kvašeno testo za pico brez gnetenja z bloga
two red bowls (angl.)
■ številni različni viri