Priprava
■ POČASI PEČENA TRSKA S KOROMAČEM IN CITRUSI (gl.
VIDEO). Trsko očistimo in filiramo. Da dobimo 4 podobno težke fileje, ki jih temeljito očistimo.
Polenovko lahko nadomestimo z drugo belo ribo.
■ Koromač očistimo in zrežemo na 8 krhljev. Čili tanko narežemo na kolesca. Z mandolino. Olive stremo in izkoščičimo.
■ Dve pomaranči in eno limeto narežemo na kolesca. Debela pribl. 6 mm. Lupino ene pomaranče in ene limete drobno naribamo v eno skledico. V drugo skledico naribamo še lupinico ene pomaranče in ene limete. S pomaranče, ki smo jo naribali, odstranimo belo podkožico. Sadež filiramo nad skledo, da prestrežemo sok; gl. VIDEO na dnu strani.
■ Pečico segrejemo na 220 stopinj. V lep ognjevaren pekač ali v litoželezno posodo nalijemo 3 žlice olja. Koromačeve krhlje premažemo z oljem. Premazane položimo v pekač. Enakomerno jih potresemo s soljo, s sveže mletim poprom ter z naribano pomarančno in limetino lupinico.
■ Koromač pečemo 30–35 minut, da karamelizira. Sredi pečenja ga obrnemo.
Koromač je na voljo skozi vse leto, najokusnejši pa je pozimi.
■ Pekač s koromačem vzamemo iz pečice. Temperaturo znižamo na 140 stopinj.
■ Ribje fileje potresemo s soljo, s sveže mletim poprom in z naribano lupinico iz ene skledice. Po koromaču v pekaču položimo ribje fileje in kolesca citrusov. Po vsem potresemo čili, čez vse pa nalijemo preostalo olje. Pekač položimo v segreto pečico za 25–30 minut. Glede na debelino filejev.
■ Šalotko nareže na tanka kolesca z mandolino. Stresemo jo v skledico, prilijemo kis in dodamo ščepec soli. Premešamo in pustimo 15–20 minut, da se čebula zmehča. Nazadnje odcedimo tekočino.
■ Peteršilj in koper drobno sesekljamo. V skledo s filirano pomarančo stresemo olive in sesekljani zelišči. Nežno premešamo. Tik preden vzamemo ribe iz pečice, sestavine v skledi začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Prilijemo še 2 žlici ekstra deviškega olivnega olja.
■ Pekač/posodo vzamemo iz pečice. Po ribi razdelimo šalotko, po vrhu pa še mešanico filiranih pomaranč in oliv. Po jedi ožamemo preostalo limeto. Nazadnje pa jo pokapljamo še z oljem iz pekača/posode.
Serviranje
Počasi pečena trska s koromačem in citrusi je posebna morska jed. Postrežemo jo lahko kar v pekaču ali v posodi.
Počasi pečena trska s koromačem in citrusi
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Trska (
Gadus morhua) je ena najbolj okusnih, če že ne najbolj okusna, in najbolj zdravih morskih rib. Trskino meso je pri glavi nekoliko čvrstejše kot pri repu, zato glede na izbrano vrsto priprave in okus izberemo ustrezni del. Še posebej cenjen je hrbet. V povprečju zraste 60-120 cm in tehta do 40 kg, samice in samci enako. Posušena trska je polenovka.
Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, bolj čvrsti od zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najbolj okusni so drobni plodovi.
■ Pri morskih ribah velja preprosto pravilo. Plave so najboljše, če jih pripravimo neposredno po ulovu. Bele pa so praviloma bolj okusne, če sveže ujete in očiščene v hladilniku odležijo 24 ur pred pripravo.
■ Morske ribe vedno čistimo v soljeni vodi. V posodo položimo ribe, ki jih potresemo z grobo morsko soljo. Prilijemo malo vode, s katero pa rib nikakor ne prekrijemo. Na ta način dobijo ribe prvoten lesk, pa tudi očistimo, oluskamo in operemo jih precej lažje. Seveda pa je vse še preprosteje, če nam ribo očistijo in filirajo že v ribarnici.
■ Ko kupujemo koromač, izbiramo manjše, povsem bele in čvrste glavice. Pri večjih glavicah pred pripravo obrežemo ali odstranimo zunanje vlaknaste dele. Italijani ločijo med moškimi in ženskimi gomolji koromača. Prvi so bolj čokati in okrogli, ženski pa so bolj ploščati in podolgovati. Moški so bolj hrustljavi in manj vlaknati, imajo pa tudi razkošnejši vonj, to pa so tiste kvalitete, ki jih posebej cenimo pri koromaču, ki ga uživamo presnega.
Agrumi so živilo za shujševalne diete. 100 g pomaranče vsebuje le 47, mandarine 42, grenivke pa 30 kalorij. Vsi trije sadeži vsebujejo 87-90 % vode, 1,4-1,9 g vlaknin in le 6,6-10,6 g sladkorja.
■ Pomarančevec (
Citrus sinensis) je do 12 m visoko drevo s podolgovatimi mesnatimi listi in popolnoma belimi cvetovi. Pomaranče so lahko rumene do oranžne (
taroko, bionda), rdeče (
moro, sanguinela), manjše ali večje, s tanjšo ali z debelejšo lupinico. Meso pomaranč je lahko oranžne, rumene ali rdeče barve. Po okusu so lahko sladke, kiselkaste ali grenke.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Počasi pečena trska s koromačem in citrusi
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
počasi pečena trska s koromačem in citrusi ali
trskin file z janežem, pomarančami, limetami in zelenimi olivami (izvirno:
slow-roasted cod with citrus and fennel)
Athena Calderone, z bloga
eyeswoon
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ gl.
VIDEO
■ spletni nakup kuharic
Athene Calderone
■ spletni nakupi pri
Atheni Calderone
Athena Calderone
Kako olupimo in filiramo citruse