Priprava
■ Pečico segrejemo na 150 °C.
■ Treviški radič očistimo. Če je potrebno, odstranimo vse zunanje lističe, sicer samo takšne z rjavimi ali zelenimi lisami. Stebelca olupimo do belega. Manjše plodove podolžno razpolovimo, večje pa zrežemo na četrtine. Radić nazadnje dobro operemo in odcedimo.
■ Radič premažemo z olivnim oljem, potem pa ga v 3 minutah po obeh straneh hrustljavo opečemo v vroči ponvi.
■ Opečen radič preložimo v plitvo ognjevarno posodo. Potresemo ga s soljo, sveže mletim belim poprom in s provansalskimi zelišči. Posodo pokrijemo z alu folijo in za 30 minut postavimo v pečico.
Serviranje
Počasi pečen treviški radič je slastna topla predjed ali priloga (k jagnjetini), ki jo pred serviranjem blago pokapljamo z balzamičnim kisom.
Nadomestek
Izven sezone sveža zelišča (gl.
pojasnila) nadomestimo s suho provasalsko mešanico, ki je naprodaj tudi v naših trgovinah.
Izboljšanje
Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
Triki
Če nimamo (dragega) staranega balzamičnega kisa, vzamemo običajnega, ki ga pristavimo, osladimo s ščepcem sladkorja in ukuhamo do gostote sirupa.
Pojasnila
■ Treviški radič je v Benečiji delikatesa, znan tudi kot
fiore d'inverno, zimska roža. Je sorta poznega radiča nežno grenke arome. Ena sorta raste od aprila do oktobra, zimska pa od oktobra do aprila, kar pomeni, da je na voljo vse leto.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Znameniti balzamični kis iz italijanske Modene pridelujejo iz vina
trebbiano. Starajo ga celo do 100 let, pri čemer dosega gostoto sirupa. Deciliter zelo starega balzamičnega kisa, imenovanega tudi
zlata rezerva, stane 100 do 200 evrov, uporabljamo pa ga po kapljicah.
■ Provansalski zeliščni šopek sestavljajo 2 – 3 vejice peteršilja, manjša vejica timijana, manjši lovorov list in vršiček rožmarina.
Različice
gl.
opečen treviški radič s slanino in skuto;
opečen treviški radič z rozinami, pinjolami in cimetom; počasi pečena zelenjava;
treviški radič na žaru ipd.
Ideje
gl. treviški radič (številne
ideje)
Zanimivosti
■ Treviški radič je poimenovan po italijanskem mestu Treviso. Kmetje so ga domnevno odkrili po naključju, na polju naj bi pozabili nekaj glavic radiča. Ko so pozneje odstranili odmrle zunanje liste, so v notranjosti našli okusne mlade poganjke, iz katerih so vzgojili povsem novo sorto. V Benečiji ga pridelujejo že od konca 18. st., zdaj ima tudi oznako zaščiteno geografsko poreklo.
■ Domnevajo, da je balzamični kis nastal iz grozdnega sirupa, ki je po naključju fermentiral.
Viri
■ dopolnjen recept
počasi pečen treviški radič
■ številni različni viri