Priprava
■ Piščančja bedrca očistimo in posušimo.
■ Česen olupimo.
■ (Litoželezno) posodo močno segrejemo. Vanjo zlijemo olje, na katerega položimo bedrca. Opekamo jih po vsaki strani nekaj minut, da se blago obarvajo.
■ Čebuli razpolovimo in zrežemo na čim tanjše lističe.
■ Opečeno meso poberemo iz posode, v katero stresemo narezano čebulo. Pražimo jo 4–5 minut med nenehnim mešanjem. Da se blago obarva, a ne zmehča.
■ Pečico ogrejemo na 150 °C.
■ Bedrca položimo nazaj v posodo. Prilijemo deciliter piva in s kuhalnico z dna posode postrgamo vse, kar se je prijelo. Prilijemo preostalo pivo ter dodamo česen. Začinimo s soljo in sveže mletim poprom.
■ Posodo pokrijemo. Za 150 minut jo položimo v ogreto pečico. Ves ta čas pečice ne odpiramo, kaj šele posodo. Zaupajte, vse bo, kot je treba.
■ Pokrovko odstranimo, jed pa kuhamo/pečemo še 30 minut.
Serviranje
Jed kar v posodi prinesemo na mizo neposredno iz pečice.
Počasi dušena piščančja bedrca v temnem pivu so odlična glavna jed, h kateri ponudimo izbran hrustljav kruh. Pa, jasno, zarošen kozarec piva, kakršnega smo uporabili pri pripravi jedi.
Izboljšanje
■ Očiščena in posušena piščančja bedrca natremo s konjakom.
■ gl.
ideje
Nasveti
■ Za daljše, počasno dušenje v pečici izbiramo rejene, čvrste piščance domače (proste) reje.
■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom oksidira.
Triki
■ Solzam med rezanje/sekljanjem čebule se izognemo tako, da čebulo pred tem za 30 minut položimo v hladilnik ali v hladno vodo. Pomaga tudi, če med rezanjem/sekljanjem čebule žvečimo žvečilni gumi.
■ Če pokrovka ne tesni, posodo najprej pokrijemo s kosom alu folije (ki naj sega nekaj centimetrov čez rob), na katero pritisnemo pokrovko.
Pojasnila
■ Čebula vsebuje alicin, ki se pri stiku z zrakom pretvori v žvepleno spojino, ki proizvaja sledi žveplene kisline. Ta peče, zato se naše oči začnejo solziti, da jih izperejo.
■ Dušenje je ena od sedmih osnovnih kuharskih tehnik, pri kateri živila v pokriti posodi z malo ali brez tekočine (s)kuhamo na štedilniku ali v pečici. Pri dušenju je izjemno pomembno, da posoda, v kateri dušimo, dobro tesni. Gl.
triki.
■ Česen ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
Različice
Ideje
■ gl. pivo (številne
ideje);
piščančje bedrce (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Piščanca najbolje kombiniramo z (abecedno): gobami* (gozdnimi, gojenimi), korenčkom, limonami* (sok, lupinica), maslom ali/in s paradižnikom (tudi s paradižnikovo mezgo).
Opombe
■ Na dnu posode, na katerem opečemo meso, ostanejo vse dobrote, ki jih meso spusti. Zato je pomembno, da jed od začetka do konca pripravimo v isti posodi.
■ Stari pivopivci trdijo, da komaj pri temnem pivu občutimo polnost okusa piva. Drugi (stari pivopivci) pa trdijo, da barva ni pomembna. Pomembna je le kakovost.
Opozorila
Čebula je varovalno živilo (gl.
zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
Zanimivosti
V Franciji je perutnina zelo natančno razdeljena glede na starost, težo, prehrano in rejo. Tako poznajo Francozi številne piščančje različice, od 250 do 300 gramov težkega pomladanskega piščančka (poussin), do nad 1,80 kilograma težkega pitanega piščanca ali jarčke (poularde) in posebne specialitete, bresonskega piščanca (poulet de Bresse) iz domače reje, s kontrolirano prehrano in kontroliranim poreklom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
počasi dušena piščančja bedrca v temnem pivu (izvirno: sporo pečeni bataci u crnom pivu)
Milice, z bloga
Milin Kuvar (srb.)
■ številni različni viri